K U L T U R A POZnań

NIVEA na jesienne nastroje

NIVEA_myspace  Foto: myspace.com/nivea

W najbliższą środę w klubie Pod Minogą wystąpi NIWEA. Poznańska grupa promować będzie swój najnowszy album “02”, który wyda wytwórnia Qulturap. Występy NIWEA to raczej bolesna psychodrama, niż koncerty z muzyką, co nie przeszkadza publiczności w reakcji, która łączy histerię z entuzjazmem.

NIVEA_myspace Foto: myspace.com/niveaGrupę Niwea tworzą: Wojciech Bąkowski- autor tekstów i muzyki oraz Dawid Szczęsny- autor muzyki i producent. Bąkowski, znany również jako WueSBe jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów pokolenia, tak w Polsce, jak i za granicą. Pisał o nim New York Times, The Times, zaproszono go na międzynarodową wystawę „Younger Than Jesus” w New Museum w Nowym Yorku, w 2009 roku otrzymał główną nagrodę „Spojrzenia Views” za całokształt twórczości, w 2010 otrzymał Paszport Polityki w kategorii: “sztuki wizualne” za “nadanie nowego, ciekawego sensu pojęciu artysta multimedialny”. W kręgu jego działań artystycznych jest film animowany, audio performance, rysunek, grafika, post-rap. Jest współtwórcą grupy artystycznej PENERSTWO

Teksty Bąkowskiego także lokują się w abstrakcyjnej przestrzeni, której granice odbiorca wyznacza sobie sam. Szczęsny opiera swoje podkłady na prostych bitach i melodiach, z precyzją chirurga buduje surowe kształty chwytliwych, jakby na przekór egzystencjalnej dramaturgii, piosenek. NIWEA idzie brawurowo w stronę śmiertelnie poważnego kabaretu, w którym teatralna blaga i prawda balansują w odpowiednich proporcjach, czyli prawie nie do wytrzymania. NIWEA wymaga wiernych, niczym kościół.

Utwory z „02” to teksty o strachu, bólu, bezradności i ciemności skrywającej pustkę. Piosenki, które raz są nawoływaniem do ruchu, do podjęcia bezcelowego działania, jedynego sposobu na wytrwanie w odrętwiającej rzeczywistości, innym razem są deklaracją zaniechania wszelkiej walki, poddania się wchłaniającemu absurdowi. W większym stopniu egzystencjalne i osobiste niż na pierwszym albumie, bogate w oniryczne obrazy dezorientacji i poczucia wyobcowania, zmagania się z męczącą zmiennością stanów umysłu, samozniszczenia przez nieprzystosowanie aż do groźby zapadnięcia się w niebyt. Całość przeznaczona jest do słuchania w samotności, w ciemnym pokoju. W podobnej formie będą odbywać się koncerty.

Koncert Nivea, Klub Pod Minogą, środa 12 października, godzina 20:00
Bilety 20/25 zł

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz