BizNews

Niskie bezrobocie, ale też zwolnienia grupowe

banknoty  Foto: sxc

W Metropolii Poznańskiej nadal mamy bardzo niskie bezrobocie. Są jednak grupy, które mają problemy ze znalezieniem pracy w swoim zawodzie. Planowane są także grupowe zwolnienia w kilku firmach.

W samym Poznaniu stopa bezrobocia wynosi 2,5%, a w powiecie poznańskim 2,9%. Dla porównania w całej Wielkopolsce sięga ono 6,2%, a w kraju 9,7%.

Pracodawcy od początku tego roku zgłosili do Powiatowego Urzędu Pracy 16.509 ofert pracy. Poszukiwane są między innymi  księgowe, specjaliści ds. kadr i płac oraz specjalistów ds. handlu, doświadczeni informatycy, analitycy czy programiści aplikacji. Największe trudności w znalezieniu zatrudnienia mają absolwenci kierunków humanistycznych oraz absolwenci turystyki i hotelarstwa.

Ile można zarobić? Specjaliści z wykształceniem wyższym w zależności od poziomu kwalifikacji od 4.000 do 9.000 zł brutto. Technik elektryk zarobi od 1.750 do 2.500 zł brutto, spedytor i przedstawiciel handlowy około 2.500 zł brutto plus prowizja, a pracownik biurowy około 1.750 zł brutto.

Firmy na naszej Metropolii chętnie zatrudniają cudzoziemców. Od początku tego roku złożono dokładnie 12.428 oświadczeń o zamiarze zatrudnienia obywateli Republiki Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Federacji Rosyjskiej oraz Ukrainy. Zdecydowana większość, bo aż 90% dotyczyło mieszkańców Ukrainy. Najczęściej proponowano pracę w budownictwie, transporcie, przetwórstwie przemysłowym oraz gospodarce magazynowej.

Od początku 2015 roku do Powiatowego Urzędu Pracy zgłoszono 22 zawiadomienia o planowanych zwolnieniach 1.052 pracowników.

Z terenu powiatu 3 pracodawców, a więc Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski Oddział w Buku, Jeronimo Martins Polska w Kostrzynie oraz Eurocash w Komornikach zgłosiło zamiar przeprowadzenia zwolnień grupowych 154 pracowników – informuje Maria Sowińsk, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu – na obszarze nam podlegającym wypowiedzenie otrzymało 146 osób, w tym z terenu powiatu poznańskiego 18, a w stosunku do 65 zatrudnionych pracodawcy zaniechali zwolnień.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz