K U L T U R A

Niezwykłe szachy!

szachy sandomierskie  Foto: Kateriny Zisopulu-Bleja

Miłośnicy niezwykłych historii odkrywanych przez archeologów nie mogą ostatnio narzekać na bark atrakcyjnych ofert. Jedno z najbardziej spektakularnych europejskich znalezisk średniowiecznej historii królewskiej gry można podziwiać w Muzeum Archeologicznym na wystawie „Magia gry – sztuka rywalizacji”tylko do 21 maja. Gra ta porównywana jest do rozpropagowanych dzięki filmowi Harry Potter i kamień filozoficzny, średniowiecznych szachów ze szkockiej wyspy Lewis.

szachy sandomierskie Foto: Kateriny Zisopulu-Bleja

Prawie pełen komplet figur szachowych pochodzących z XII wieku odkryto w 1962 roku w Sandomierzu na terenie osady targowej położonej na wzgórzu w pobliżu kościoła św. Jakuba, podczas badań prowadzonych przez archeologów Eligii i Jerzego Gąssowskich z PAN – wyjaśnia Szymon Zdziebłowski z Muzeum Archeologicznego – 29 figur wykonanych w stylistyce arabskiej, zakopanych było w narożniku prostej, półziemiankowej chaty, niczym nie przypominającej królewskich komnat.

Archeolodzy nadal szukają odpowiedzi na wiele pytań: skąd szachy znalazły się w takim miejscu? Kto ich używał? Dlaczego ukryto je pod podłogą domostwa? Te i wiele innych wątpliwości wciąż pozostaje bez odpowiedzi.

Choć od odkrycia minęło już pól wieku, szachy znalezione w Sandomierzu wciąż stanowią dla nauki nierozwikłaną zagadkę – opowiada Agnieszka Stempin z Działu Archeologii Wielkopolski, która korzystając z okazji eksponowania unikatowej gry w Poznaniu, wykonała szereg badań, również z pomocą mikroskopu, mających na celu wyjaśnienie ich zagadki.

szachy sandomierskie Foto: Kateriny Zisopulu-Bleja

Figury sandomierskie nie różnią się między sobą barwą i są bardzo niewielkich rozmiarów. Nie przekraczają 2 cm wysokości, co sugeruje, że używano ich w podróży. Wiele gier sprzed wieków znanych jest z ekspozycji muzealnych, jednak badacze rzadko znają ich faktyczne miejsce odkrycia, co stawia je w gronie zabytków pięknych, ale nie dających pełnych możliwości poznawczych, jako źródło badań naukowych. Dlatego szachy sandomierskie są pod tym względem unikatowe.

Zapraszamy do Muzeum Archeologicznego i przypominamy, że te niezwykłe eksponaty podziwiać będzie można tylko do poniedziałku 21 maja.

Szachy sandomierskie Foto: Kateriny Zisopulu-Bleja

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz