Aglomeracja

Nielegalnie dostali się do Polski ukryci między workami z pyrami

Nielegalnie dostali się do Polski ukryci między workami z pyrami  Foto: Straż Graniczna

Czterech obywateli Afganistanu i Pakistańczyk przyjechało do Polski nielegalnie przekraczając granicę. Schowali się między workami z pyrami, które zostały przywiezione z Grecji. Tymczasowo trafili do Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców. Tam również przejdą 14 dniową kwarantannę.

Nieudana próba dostania się do Francji przez Niemcy została odkryta w miejscowości Giecz w sobotę 25 kwietnia.

Podczas rozładunku, za workami ziemniaków przywiezionych z Grecji, pracownicy firmy zauważyli pięciu mężczyzn o śniadej karnacji i na miejsce wezwano funkcjonariuszy Policji ze Środy Wielkopolskiej – relacjonuje mjr SG Joanna Konieczniak ze Straży Granicznej – okazało się, że czterech z nich to obywatele Afganistanu, jeden pochodzi z Pakistanu w wieku 24-39 lat.

Wszyscy do Polski przyjechali w naczepie z ziemniakami polskiego pojazdu ciężarowego, kierowanego przez polskiego kierowcę. Cudzoziemcy w wieku 24-39 do naczepy z ziemniakami dostali się w miejscowości Lehena Ilias w Grecji, gdzie na jednej ze stacji benzynowych w nocy z 21 na 22 wsiedli do naczepy tira. Byli przekonani, że miał jechać poprzez Niemcy bezpośrednio do Francji.

Trasa ich przejazdu przebiegała poprzez Grecję, Bułgarię, Rumunię, Słowację – wyjaśnia Joanna Konieczniak – cudzoziemcy zostali przekazani funkcjonariuszom Straży Granicznej z placówki w Poznaniu-Ławicy, a z uwagi na ich nielegalny pobyt na terytorium Polski Komendant PSG w Poznaniu-Ławicy wszczął na wniosek Komendanta Powiatowego Policji w Środzie Wielkopolskiej postępowania administracyjne, w celu wydania cudzoziemcom decyzji, na podstawie, których będą musieli wyjechać z Polski.

W trakcie ich przesłuchania ustalono dodatkowo, że do Grecji przedostali się przez Iran i Turcję. Sąd zadecydował o umieszczeniu cudzoziemców w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Lesznowoli przez okres 3 miesięcy. Tam również cudzoziemcy przejdą 14 dniową kwarantannę.

 

Użyte w artykule zdjęcia: Straż Graniczna

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz