Aglomeracja

Nie tylko testament czy mieszkanie dla wnuczka! Notarialna Akademia Senioralna zaprasza!

Seniorzy Fundacja Mlyn Wsparcia (2)  Foto: Fundacja Młyn Wsparcia


Wielu seniorów nie jest w stanie samodzielnie zatroszczyć się o swoje codzienne życiowe sprawy i majątek. Bardzo często problemem są skomplikowane procedury prawne, dlatego ważne są bezpośrednie spotkania z prawnikami – informuje Iga Malinowska, z Zespołu Dziennych Domów Pomocy “Klub Starówka”. Tu w ramach Notarialnej Akademii Senioralnej na prelekcje zapraszają poznańscy notariusze.

A pamiętać należy, że osób w wieku emerytalnym jest w Polsce prawie 6 milionów. Zwiększa się także liczba samotnych osób, bez rodziny bądź będących w trudnych relacjach, bywa też tak, że najbliżsi mieszkają w innych miastach czy nawet w innych państwach.

Seniorzy na konkretnych przykładach chcą poznać istniejące rozwiązania prawne pozwalające zabezpieczyć rodzinę na wypadek śmierci, ale też zadbać o swój własny interes, odczuwając brak wsparcia najbliższych – informuje notariusz Krzysztof Marchwicki

Spotkania – rozmowy z seniorami są także ważne w kontekście szybko zmieniających się przepisów prawnych, także tych związanych z dziedziczeniem. Ostatnie nowelizacje zmieniły krąg spadkobierców i wprowadziły lepszą ochronę dla dzieci dziedziczących długi.

Sporo pytań zawsze dotyczy testamentów czy przekazania mieszkania wnukom za opiekę. A seniorzy chcą się dowiedzieć na podstawie różnych życiowych sytuacji jakie rozwiązanie będzie dla nich najkorzystniejsze – zawsze są to dobre rozmowy.

W czasie wykładów notariusze informują także o innych czynnościach, których można dokonać w kancelarii notarialnej, oraz o możliwych konsekwencjach prawnych podejmowanych decyzji – informuje notariusz Maciej Celichowski, rzecznik prasowy Rady Izby Notarialnej w Poznaniu. Największym zainteresowaniem słuchaczy cieszą się tematy związane z dziedziczeniem oraz bezpiecznymi sposobami przekazywania majątku – dodaje.

Senioralna Akademia Notarialna to cykl spotkań z notariuszami przybliżających rozwiązania prawne związane z tematami dziedziczenia, opieki nad rodziną czy przekazaniem mieszkania za opiekę. Najbliższe odbędzie się w poniedziałek 4 września, o godz. 11, w Klubie Starówka przy ul. Wielkiej 1 w Poznaniu i jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

Użyte w artykule zdjęcia: Fundacja Młyn Wsparcia

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz