Aglomeracja

Nie solę!

Nie solę  Foto: ZDM

Nie solę Foto: ZDMOd wielu lat zwracamy się z prośbą do kierowców aby w czasie zimy zadbali o bezpieczeństwo własne i innych użytkowników dróg publicznych, np. przez zmianę opon letnich na zimowe. Apelujemy również o dostosowanie prędkości jazdy do panujących warunków na drodze. Choć nie ma dużych opadów śniegu to temperatury w nocy spadają poniżej zera i występują miejscowe oblodzenia jezdni i chodników – apeluje Zarząd Dróg Miejskich.

Poznański ZDM jak co roku zwraca się z apelem o ograniczenie użycia środków chemicznych w zimowym utrzymaniu ulic. Gorąco zachęcamy mieszkańców, administratorów, zarządców terenów aby w trakcie zimy korzystali przede wszystkim ze środków ekologicznych (np. piasku) które nie powodują strat w środowisku miejskim, w przeciwieństwie do środków chemicznych. ZDM kilka lat temu przygotował specjalne informatory „Nie solę! Czyli jak bezpiecznie przetrwać zimę nie szkodząc środowisku”, które trafiają do mieszkańców i w dostępny sposób przypominają o szkodliwości soli.

Należy pamiętać, że prawo dopuszcza stosowanie środków chemicznych jedynie po dokładnym odgarnięciu śniegu i w wyjątkowych sytuacjach: w przypadku gołoledzi, lodowicy i śliskości pośniegowej. Stosowanie soli drogowej do zimowego utrzymania należy ograniczać do minimum, ze względu na jej szkodliwe oddziaływanie na zieleń towarzyszącą ulicom i osiedlom mieszkaniowym, zanieczyszczanie wód gruntowych, niszczenie infrastruktury drogowej i podziemnej oraz korozję samochodów. Sól zastosowana na chodnikach, podrażnia łapy zwierząt domowych, uszkadza obuwie.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od nas a nie od ilości soli wysypywanej na drogi i chodniki.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz