BizNews

Nie daj zarobić naciągaczom!

czas to pieniądz  Foto: sxc

Przedsiębiorcy, którzy działają w naszej metropolii, otrzymują ostatnio listy. W środku poważnie wyglądające pismo z dołączonym blankietem do wpłaty. Nie płaćcie!

Treść sugeruje, że należy zapłacić 295,00 złotych za wpis do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczych i Firm. Autor, bądź autorzy powołując się na ustawy i paragrafy starają się uwiarygodnić swoje działanie bądź wywołać wrażenie, że sprawa jest poważna i lepiej wpłacać żądaną kwotę jak najszybciej.

Ostatnie zdanie z pisma brzmi już bardzo groźnie: Niedokonanie terminowej płatności spowoduje zmiany opisane w regulaminie CEDGiF (§16 wew. z dnia 10.03.16). Co to oznacza? Trudno powiedzieć.

Pamiętajmy i zachowajmy szczególną ostrożność, ponieważ takie propozycje nie są związane z publicznym rejestrem prowadzonym przez Ministra Rozwoju – podkreśla Izba Skarbowa w Poznaniu – przekazanie tego typu firmom naszych danych oraz wniesienie ewentualnych opłat nie jest równoznaczne z wpisem do CEIDG.

Do Izby Skarbowej w Poznaniu coraz częściej wpływają informacje od przedsiębiorców wpisanych do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) o żądaniach zapłaty kierowanych do nich przez różne komercyjne podmioty.

Oszuści jak sie okazuje zarejestrowali wiele firm o podobnych do CEIDG nazwach czy skrótach. Licząc na nieznajomość przepisów świeżo upieczonych biznesmenów przesyłają im oferty dokonania wpisu do prowadzonych przez siebie rejestrów. Oczywiście za odpowiednią opłatą.

Nawet jeśli istnieją jakieś wpisy do rejestrów prowadzonych przez nieuczciwych przedsiębiorców, mają one tylko i wyłącznie charakter informacyjny bądź reklamowy. Nie upoważniają one do wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Polski.

Tak jest również w przypadku firmy Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczych i Firm, która rozsyła pisma do poznańskich przedsiębiorców. W piśmie, małym druczkiem jest adres mailowy z domeną cedgif.com.pl. Można wejść na tę stronę i przeczytać, że

CEDGIF czyli Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczych i Firm to tani sposób na dobrą reklamę w sieci. Nasz rejestr to bogaty zestaw informacji o firmach. Dodatkowo stając się naszym klientem udzielmy Ci w ciągu roku bezpłatnych porady księgowych. Dobrze znamy się na optymalizacji podatkowej. Nie trafiłeś tu bez przyczyny. Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej, co zyskujesz zapisując się do Nas.

Wraz z reklamą w serwisie klient otrzymuje 180 dniową obsługę doradztwa księgowego w języku Polskim jak i Angielskim oraz doradztwa w zakresie optymalizacji podatkowej.

Rejestr firm, którym chwali się CEDGiF, jest bardzo skromny. Nawet więcej niż skromny. Przeszukalismy dzisiaj ten rejestr i… nie znaleźliśmy ani jednej firmy! Uspokajać podejrzliwość ma chyba komunikat serwis w budowie.

W opublikowanym na tej stronie regulaminie ciekawy jest już pierwszy paragraf, który informuje kto jest właścicielem serwisu. To firma Dostawa Przesyłek Krzysztof Jermak, al. Tadeusza Kościuszki 80/82, 90-437 Łódź, Numer NIP 7272799920 Numer REGON 363927939. Sama strona internetowa obsługiwana jest natomiast przez firmę Christopher F Specialist Group LTD, 590 Kingston Road, London, United Kingdom, SW20 8DN, Company number 10283658. […] Korespondencje prosimy kierować na Nasz dodatkowy adres korespondencyjny: ul. Złota 59, 00-120 Warszawa lub na email kontakt@cedgif.com.pl

Płacić te 295,00 złotych, których się domagają? Raczej nie, bo nic z tego nie będziemy mieć. Co innego osoba, czy osoby związane z CEDGiF. Wystarczy, że w treść listu nie wczyta się 100 osób, machnie ręką, pomarudzi o biurokracji i na konto naciągaczy wpłynie 295.000,00 złotych.

Przypominamy, że jedynym uprawniającym do prowadzenia działalności gospodarczej wpisem jest rejestracja w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej CEiIDG, a ta jest całkowicie bezpłatna.

Fragment pisma od CEDGiF

 

Użyte w artykule zdjęcia: skan dokumentu, sxc

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz