POZnań

Nie daj się nabrać na fałszywą promocję

Czytnik PEKA  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter
czytnik PEKA

Internet daje wiele możliwości, ułatwia nam znalezienie informacji, jednak klikając w różne linki uważajmy, żebyśmy nie dali się nabrać. Najczęściej jesteśmy wystawieni na działanie phishingu. Jest to jeden z najpopularniejszych typów ataków. Na jednej z platform społecznościowych, ktoś chce złowić użytkowników PEKI, oferując im przejazdy na 90 dni w bardzo atrakcyjnej cenie.

Phishing wykorzystuje inżynierię społeczną, czyli technikę polegającą na tym, że przestępcy internetowi próbują Cię oszukać i spowodować, abyś podjął działanie zgodnie z ich zamierzeniami. Cyberprzestępcy podszywając się m.in. pod firmy kurierskie, urzędy administracji, operatorów telekomunikacyjnych, czy nawet naszych znajomych, starają się wyłudzić nasze dane do logowania np. do kont bankowych lub używanych przez nas kont społecznościowych, czy systemów biznesowych.

Tym razem ktoś chce żebyśmy uwierzyli, ze ZTM organizuje atrakcyjną promocję.

Nie klikaj!

Informujemy, że nie ma takiego biletu w ofercie ZTM Poznań. Prosimy ignorować tę wiadomość! Prosimy nie klikać na zamieszczony w ogłoszeniu link – pisze ZTM na swojej stronie internetowej

Co się stanie, gdy jednak tam wejdziemy. Zostaniemy przekierowani do strony, na której znajduje się logo Zarządu Transportu Miejskiego i sonda, po której wypełnieniu staniemy przed możliwością wygrania karty. I nic tylko musimy podać kilka danych, dane karty płatniczej, żeby zapłacić koszty przesyłki i możemy cieszyć się nową kartą.

Nie dajcie się zwieźć, te strony są fałszywe i mimo, że pokazują znane nam logotypy, to ich działanie ma tylko jeden cel. Wyłudzenie danych.

Co zrobić, jak znajdziemy oszustów w sieci?

Zgłaszanie jest niezwykle proste i intuicyjne. Po prostu wejdź na stronę internetową zespołu reagowania na incydenty komputerowe CERT Polska https://incydent.cert.pl/, wypełnij krótki formularz online i wyślij.  CERT jest agencją rządowa odpowiedzialną za cyberbezpieczeństwo.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter, lepszyPOZNAN.pl

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz