POZnań

Ekonomista z Poznania w rządzie Tuska

Prof Marek Ratajczak  Foto: UEP

Profesor Marek Ratajczak z Uniwersytetu Ekonomicznego został przez premiera Donalda Tuska powołany na sekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Prof Marek Ratajczak Foto: UEPProfesor Ratajczak specjalizuje się w makroekonomii i historii myśli ekonomicznej. Od początku kariery naukowej jest związany z Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu. W latach 2002–2008 był prorektorem ds. rozwoju uczelni i doskonalenia kadr.

W swoim dorobku ma ponad 300 prac, dotyczących transformacji, edukacji wyższej w zakresie ekonomii, a także roli infrastruktury w procesach wzrostu i rozwoju. Za książkę „Infrastruktura w gospodarce rynkowej” (1999) uzyskał nagrodę Ministra Edukacji oraz nagrodę im. prof. Edwarda Lipińskiego. Jest promotorem i recenzentem wielu prac naukowych.

Nowy sekretarz stanu jest także pochodzącym z wyboru członkiem Komitetu Nauk Ekonomicznych PAN. W 2006 r. koordynował przygotowanie Strategii Akademickiej i Naukowej Miasta Poznania. Był też członkiem Komisji Akredytacyjnej Zespołu Bolońskiego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.
Od 1 lutego 2012 r. do 22 stycznia 2014 r. prof. Ratajczak pełnił funkcję podsekretarza stanu w MNiSW. Odpowiadał za politykę finansową sektora nauki i szkolnictwa wyższego oraz za realizację programów i zadań wynikających z członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej.

23 stycznia został przez premiera Donalda Tuska powołany na sekretarza stanu w MNiSW.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz