Aglomeracja

Nauczyciele zwolnieni z teorii

Nauczyciele zwolnieni z teorii  Foto: mat. prasowe

Współcześni nauczyciele powinni wspierać, a nie oceniać, nie dawać gotowych rozwiązań, a przestrzeń do kreatywności. Chcą zmienić edukację nie czekając na kolejne pseudoreformy oświaty.

Grupa Zwolnieni z Teorii skupia już ponad 400 nauczycieli w całej Polsce. Wkrótce rozpocznie się szkolenie Akcja Motywacja – jak dopingować, wspierać i udzielać informacji zwrotnej dedykowane dla nauczycieli szkół średnich, które inauguruje tegoroczną edycję akcji. Trwają już zapisy.

Jedną z nauczycielek należącą do grupy Nauczyciele Zwolnieni z Teorii jest siostra Agnieszka Derengowska z Liceum Ogólnokształcącym Sióstr Urszulanek SJK w Pniewach. Gdy cztery jej uczennice postanowiły chciały zrobić samodzielnie projekt społeczny okazało się, że ani media, ani instytucje nie chciały z nimi poważnie rozmawiać. W projekt, który odpowiadał na realny problem społeczny, zaangażowała się właśnie Agnieszka Derengowska. Kiedy pojechała z uczennicami na finał wszystkich projektów społecznych do Warszawy została zaproszona do pilotażowego programu, który wspiera nauczycieli.

Jako nauczyciel koordynujący projekty otrzymuję różnorodne wsparcie jak dostęp do platformy, materiały, szkolenia, itp., ponadto w ramach tych działań tworzą się pogłębione relacje między mną a uczniami oraz między nimi – przekonuje s. Agnieszka Derengowska – myślę, że członkostwo w grupie Nauczyciele Zwolnieni z Teorii to również szansa na własny rozwój nauczyciela.

Specjalna grupa wspierająca nauczycieli, którzy są gotowi oddolnie działać na rzecz edukacji praktycznej powstała z inspiracji Zwolnienionych z Teorii, organizatora największej olimpiady projektów społecznych w Polsce.

Pierwszym etapem wejścia do grupy jest szkolenie poświęcone m.in. temu, jak wspierać młodzież w realizacji ich własnych projektów społecznych i samodzielności w działaniu. Takich kompetencji przyszłości jak praca zespołowa, zarządzanie, czy rozwiązywanie problemów niestety nie da się nauczyć z książki, dlatego dużą rolą nauczyciela jest wspieranie uczniów w rozwoju.

Najbliższe spotkanie odbędzie się w Poznaniu 9 października. Trenerzy komunikacji Piotr Maślak (dziennikarz i trenerem biznesu i zarządzania zespołem) oraz Maciej Madeksza (coach i trener znający specyfikę oświaty), będą podpowiadać jak motywować i inspirować uczniów, w jaki sposób udzielać informacji zwrotnej i jak zarządzać stresem.

Aby wziąć udział w szkoleniu należy dołączyć do grupy Nauczyciele Zwolnieni z Teorii klikając tutaj i wypełniając formularz. Następnie przedstawiciel organizatora kontaktuje się, aby zaprosić wybrane osoby do udziału w grupie i pierwszym szkoleniu.

Szkolenie Akcja Motywacja – jak dopingować, wspierać i udzielać informacji zwrotnej odbędzie się w Concordia Design przy ul. Zwierzynieckiej 3 w Poznaniu w piątek 9 października o 9:30. Wstęp na wydarzenie jest wolny, ale obowiązują zapisy.

Użyte w artykule zdjęcia: mat. prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz