POZnań

Najważniejsze informacje dotyczące szczepień

Szczepienie  Foto: materiały prasowe

Trwają organizowane przez rząd szczepienia przeciwko COVID-19. Na razie mogą z nich skorzystać tylko pracownicy ochrony zdrowia i inne osoby z tzw. grupy zero, ale już wkrótce ruszą zapisy dla pozostałych mieszkańców kraju. Gdzie, kiedy i jak będzie można się zgłosić?

Szczepienia zostały podzielone na etapy. Pierwsze dawki (tzw. etap zero) są przeznaczone dla osób najbardziej narażonych na zakażenie. To przede wszystkim pracownicy ochrony zdrowia, domów pomocy społecznej czy ośrodków pomocy społecznej. Szczepiony jest także personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych oraz rodzice wcześniaków. 

Ten etap rozpoczął się jeszcze przed świętami. W Poznaniu pierwsze dawki przyjęli już m.in. pracownicy miejskich szpitali im. J. Strusia i im. F. Raszei, które zostały wyznaczone na tzw. szpitale węzłowe – oznacza to, że to m.in. tam szczepić będą się również inni medycy z regionu.

Kto i kiedy może się zaszczepić?

Powszechna rejestracja ma ruszyć 15 stycznia 2021 r. 

W etapie pierwszym szczepieni będą pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych, osoby powyżej 60. roku życia (w kolejności od najstarszych) oraz służby mundurowe (w tym Wojsko Polskie) i nauczyciele. 

Drugi etap to szczepienia osób poniżej 60. roku życia, które mają choroby przewlekłe zwiększające ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo są w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia. Szczepione będą również osoby, które bezpośrednio zapewniają funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i są narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.

W etapie trzecim dawki podane będą przedsiębiorcom i pracownikom sektorów, które zostały zamknięte z uwagi na pandemię oraz wszystkim pozostałym dorosłym. 

Etap pierwszy powinien rozpocząć się w drugiej połowie stycznia, rząd nie podał jeszcze dat dla kolejnych etapów.

Jak się zapisać?

Procedura ma być prosta i bezpieczna. Na początek konieczna będzie rejestracja. Tu do wyboru będzie kilka opcji: zapisy online, telefon na infolinię, zgłoszenie chęci szczepienia u lekarza POZ lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta.

Drugi krok to zgłoszenie się do punktu szczepień, gdzie przed podaniem dawki niezbędna będzie kwalifikacja lekarska. Po szczepieniu pacjent będzie obserwowany, a po 21 dniach będzie zobowiązany je powtórzyć bez ponownej rejestracji. 

Szczepienia będą realizowane w przychodniach POZ, szpitalach i u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę. O liście miejsc prowadzących szczepienia piszemy tutaj.

Więcej informacji: gov.pl/szczepimysie oraz pod numerem telefonu 989 –  Rządowej Infolinii Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19.

Dodatkowo od 4 stycznia uruchomiona została usługa informacyjna na temat programu szczepień w miejskim call center, Biurze Poznań Kontakt:  61 646 33 44.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz