Sport

Najbardziej prestiżowa liga triathlonowa – w czerwcu w Poznaniu

Zawody triathlonowe na Malcie  Foto: Lukasz Szrubkowski/bikelife.pl

W czerwcu w Poznaniu odbędzie się jedyny w Europie wyścig kwalifikacyjny cyklu Super League Triathlon, który będzie kulminacyjnym punktem 4-dniowego, poznańskiego święta triathlonu.

Poznań można śmiało nazwać kolebką polskiego triathlonu. W Kiekrzu w 1984 roku miały miejsce pierwsze w Polsce zawody triathlonowe, a od 2013 roku, w 5 kolejnych edycjach poznańskiego triathlonu wzięło udział ok. 12 tys. zawodników z całego świata. Poznań może również pochwalić się doskonałą infrastrukturą sportową – szybkie trasy biegowe i rowerowe oraz jezioro położone blisko centrum miasta umożliwiają zorganizowanie imprezy, która będzie wyjątkowo atrakcyjna zarówno dla triathlonistów, jak i kibiców.

I to właśnie Poznań został wybrany przez wielokrotnego mistrza świata Chrisa McCormacka jako gospodarz eliminacji do najbardziej prestiżowej ligi triathlonowej na świecie.

Super League Triathlon to dwa cykle – kwalifikacyjny oraz mistrzowski. W ramach tego pierwszego triathloniści (amatorzy i profesjonaliści) walczą o punkty umożliwiające im start w imprezach mistrzowskich. Cykl mistrzowski to starty ścisłej światowej czołówki triathlonistów, w jednych z najbardziej prestiżowych lokalizacji na świecie. Pula nagród cyklu wynosi ponad 1,5 miliona dolarów.

W kategorii PRO Polskę reprezentować będą m.in. Maria Cześnik oraz Agnieszka Jerzyk, które w poprzednich latach reprezentowały nasz kraj podczas Igrzysk Olimpijskich.

W ramach najdłuższego w Polsce, 4-dniowego festiwalu triathlonu odbędą się również starty amatorów na trzech dystansach indywidualnych (112,99 km, 56,5 km oraz 28,25 km), a także start drużynowy na dystansie 56,5 km. To niepowtarzalna okazja dla pasjonatów triathlonu z całej Polski, aby wystartować w ramach jednego wydarzenia z najlepszymi zawodnikami na świecie. Z okazji tej zdecydował się skorzystać m.in. medalista Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi Jan Szymański, który w Poznaniu zadebiutuje w triathlonie.

Dzięki Super League Triathlon Poznań miasto na 4 dni zamieni się w sportową stolicę Polski. Przyjadą nie tylko największe światowe gwiazdy, ale również tysiące pasjonatów triathlonu z całego świata – mówi Ewa Bąk, dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Poznania.

Super League Triathlon Poznań 2018 potrwa od 29 czerwca do 1 lipca 2018 r. Współorganizatorem i patronem honorowym wydarzenia jest Miasto Poznań.

Użyte w artykule zdjęcia: Lukasz Szrubkowski/bikelife.pl, Bikelife- materiały prasowe, Krystian Maciejczyk/BikeLife.pl, lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz