POZnań

Nadchodzą silne burze

Burza nad Poznaniem - 10.08.2017  Foto: ADAM SZACH

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował trzecie ostrzeżenie o najwyższym stopniu w skali trzystopniowej, dotyczące wystąpienia burz i ulewnych deszczy. Ostrzeżenie to obowiązuje dzisiaj (10 lipca) od godziny 14 do 22.

Prognozowane są burze, które będą towarzyszyć bardzo silnym opadom deszczu, lokalnie nawet do 80 mm, oraz porywy wiatru, nawet do 120 km/h. Może również wystąpić grad i trąby powietrzne. Ostrzeżenie dotyczy całej Polski, jednak w zachodniej części kraju, w tym w Poznaniu, burze mogą być najbardziej intensywne.

Zaleca się zabezpieczenie przedmiotów, które wiatr może porwać, oraz nie pozostawianie rzeczy na parapetach, tarasach i balkonach. Instytut wydał również poradnik, w którym wyjaśnia, jak się zachować w czasie burzy.

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałami nadal obowiązuje w Poznaniu. Temperatura w środę, 10 lipca, może sięgnąć aż do 34 stopni Celsjusza. To samo dotyczy całej Polski. Ostrzeżenie IMGW obowiązuje niemal przez cały dzień, do godziny 20:30. Maksymalna temperatura może wynieść od 31°C do 34°C. Podczas wysokich temperatur zaleca się unikanie przebywania na pełnym słońcu i dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu, pijąc dużo wody i unikając alkoholu. Warto nosić przewiewne i jasne ubrania, nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Opiekunowie zwierząt powinni również zadbać o dobrostan swoich pupili, zapewniając im dostęp do wody i cienia.

Użyte w artykule zdjęcia: ADAM SZACH

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz