POZnań Winogrady

Na Winogradach powstanie nowa pływalnia

Nowa pływalnia na osiedlu Zwycięstwa - wizualizacja  Foto: materiały prasowe

Wiosną 2021 roku gotowa będzie nowa kryta pływalnia w Poznaniu. Powstanie ona na osiedlu Zwycięstwa. Podpisana została umowa z wykonawcą – konsorcjum z podpoznańską spółką Nickel.

Poznań potrzebuje jak najwięcej obiektów sportowych, by dzieci oraz młodzież mogły ćwiczyć i trenować jak najbliżej miejsca zamieszkania czy szkoły. Cieszę się, że wykonawcą nowej pływalni będzie podmiot, który pokazał swoje kompetencje i umiejętności już przy budowie podobnego obiektu na os. Piastowskim. Jesteśmy spokojnie co do jakości i terminów realizacji pływalni na Winogradach – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Chciałbym podziękować spółdzielni mieszkaniowej Winogrady. Ta inwestycja pokazuje jak wielki potencjał jest we współpracy Miasta ze spółdzielnią. Wspólnie możemy zrobić znacznie więcej, na przykład przedsięwzięcia dotyczące parkingów.

Na Winogradach mieszka około 50 tysięcy osób, którym brakuje miejsca sportu i rekreacji blisko domu. Dzięki nowej, krytej pływalni na os. Zwycięstwa, zyskają taki obiekt i nie będą musieli tracić czasu na dojazdy np. na treningi w inne części Poznania. Nowoczesny basen powstanie w pobliżu kościoła i bloku nr 9, niedaleko szkoły i przedszkola.

Prezydent Poznania, wraz z przedstawicielem spółki PIM, podpisali umowę z wykonawcą obiektu. W sierpniowym przetargu złożona została jedna oferta przez konsorcjum firm, którego liderem jest PTB NICKEL Technologia Sp. z o.o., a partnerami: PTB NICKEL Sp. z o.o. i Ekspertis Budownictwo Sp. z o.o. To spółki z Poznania i gminy Suchy Las. PTB NICKEL wybudowała dopiero co oddany do użytku basen na os. Piastowskim na Ratajach, który od miesiąca służy już poznaniakom i cieszy się dużym zainteresowaniem. Konsorcjum wybuduje pływalnię na os. Zwycięstwa za blisko 23 mln 888 tys. zł. Budowa w pełni finansowana będzie z budżetu miasta Poznania.

Przy okazji budowy pływalni na os. Piastowskim pokazaliśmy wspólnie z firmą Nickel bardzo dobrą współpracę. Tamta inwestycja oddana była przed czasem i liczymy, że również na Winogradach będzie tak samo. Oba obiekty będą bardzo podobne – dodaje Marcin Gołek, zastępca prezesa zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. – Chcielibyśmy aby mieszkańcy Winograd i Poznania mogli korzystać z nowej pływalni już wiosną 2021 roku. Razem z wykonawcą postaramy się jeszcze bardziej zmaksymalizować tempo prac, tak aby już na początku 2021 tę inwestycję oddać.

Jest nam niezmiernie miło, że praca którą wykonaliśmy na os. Piastowskim została doceniona, szczególnie przez użytkowników basenu. W przyszłym roku PTB Nickel będzie obchodzić jubileusz 30-lecia działalności. Marzy mi się prezent w postaci zakończenia tej inwestycji już w przyszłym roku. Będziemy się starali z całych naszych sił, aby jak najszybciej ten obiekt oddać. Przez 30 lat zrealizowaliśmy 200 inwestycji w terminie, oby ta 201 była przed terminem – deklaruje Michał Nickel, prezes zarządu PTB Nickel Sp. z o.o.

Obiekt na os. Zwycięstwa będzie nowoczesną, krytą pływalnią – dobrym miejscem na organizację np. lokalnych imprez pływackich. W środku znajdą się dwa baseny. Większy, o wymiarach 25 na 12,5 m i głębokości od 1,2 do 1,8 m, to basen pływacki z sześcioma torami. Jednocześnie będzie mogło korzystać z niego 60 osób. Kolejnych kilkanaście osób w tym samym czasie może przebywać w drugim, mniejszym i płytszym basenie rekreacyjnym (o wymiarach 5 na 9 m i głębokości 0,9-1,1 m). Złożą się na niego dwie połączone ze sobą niecki, a w jednej z nich przewidziane są urządzenia do hydromasażu. Po wysiłku w wodzie można zrelaksować się w zespole saun. Dodatkowo obiekt będzie wyposażony w salę fitness. Oczywistym uzupełnieniem całości będą szatnie, przebieralnie, natryski oraz toalety.

Budynek zostanie przystosowany do przyjęcia i obsługi osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza poruszających się na wózkach. Wejście główne nie będzie ograniczone żadnymi stopniami, a w środku przygotowane zostanie miejsce wymiany wózków indywidualnych na basenowe. Przy pływalni wyznaczony zostanie parking mieszczący ponad 50 samochodów i 10 rowerów.

Prace rozpoczną się w październiku tego roku, a pływalnia będzie gotowa na wiosnę 2021 roku.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz