Sport

Na kole, wodzie i lądzie – 4 tys. triathlonistów na Malcie

Zawody triathlonowe na Malcie  Foto: Lukasz Szrubkowski/bikelife.pl

Najlepsi polscy zawodnicy, czołowi światowi triathloniści (w tym medaliści mistrzostw Europy), a także Mistrzostwa Polski Juniorów – to wszystko gwarantuje, że 25 i 26 lipca w Poznaniu będziemy świadkami triathlonowych emocji, jakich jeszcze w Polsce nie było.

Triathlonowy weekend w Poznaniu rozpoczną w sobotę Mistrzostwa Polski Juniorów na dystansie sprinterskim. Juniorzy zaczną rywalizację od przepłynięcia 750 m w Jeziorze Maltańskim, następnie pokonają 20 km trasy kolarskiej, a wszystko zakończą 5 km biegiem wokół poznańskiej Malty.

Po juniorach na tym samym dystansie wystartują seniorzy, a wśród nich Chris McCormack (wielokrotny mistrz), znany mieszkańcom Poznania z ubiegłorocznych zawodów. Szczyt sobotnich emocji przypadnie na rywalizację triathlonistów na dystansie olimpijskim (1500m/40km/10km), podczas której nie zabraknie zawodników ze światowej czołówki, z ponownie startującym tego dnia Chrisem McCormackiem na czele. W sobotę zobaczymy również gwiazdy tegorocznego cyklu.

Enea Poznań Triathlon - dystans krótki

Bardzo chciałam wystartować w wyścigu głównym w niedzielę na dystansie średnim, ale na moim etapie przygotowań do Igrzysk Europejskich Rio 2016 jest to niemożliwe – mówi Agnieszka Jerzyk  (6 miejsce w mistrzostwach Europy w Genewie oraz 9 miejsce podczas Igrzysk Europejskich w Baku) –  Start w Enea Challenge dla mnie jest przede wszystkim oderwaniem się od ciężkich stresujących startów, podczas których muszę walczyć o punkty, będące przepustką do igrzysk w Rio. Starty w Poznaniu zawsze dobrze wspominam, a z energii panującej podczas zawodów czerpię motywację i przekonanie, że dyscyplina, jaką trenuję jest najpiękniejsza na świecie – dodaje Jerzyk.

Niedziela będzie historycznym dniem dla polskiego triathlonu. Na dystansie średnim (1900m/90km/21,1km) wystartują czołowi zawodnicy na świecie. Swój udział zgłosiło 40 zawodników PRO m.in. Jodie Swallow (reprezentantka Wielkiej Brytanii, dwukrotna mistrzyni świata), James Cunnama (reprezentant RPA, wielokrotny zwycięzca prestiżowych zawodów na całym świecie), Bart Aernouts (reprezentant Belgii, wielokrotny medalista mistrzostw Europy w triathlonie i duathlonie), czy Allan Steen Olesen (reprezentant Danii, wielokrotny mistrz Danii, czołowy triathlonista Europy). Na tle światowej czołówki z jak najlepszej strony chcą pokazać się Polacy.

Moim głównym celem jest zdobyć tytuł mistrza świata, więc muszę stawiać sobie poprzeczkę coraz wyżej. W Poznaniu będę miał możliwość starcia się z najlepszymi i bardzo się z tego cieszę. Mocni konkurenci wyzwalają we mnie dodatkowe pokłady energii i dzięki nim jestem w stanie wspiąć się na wyżyny swoich umiejętności – mówi Kacper Adam, mistrz Polski na dystansie średnim.

Podczas całego Enea Challenge Poznań wystartuje ok. 4000 zawodników z 34 krajów (m.in. USA, Nowa Zelandia, RPA, Zimbabwe, Japonia, czy Bułgaria). Dodatkowo, oprócz sportowych emocji, na zawodników, ich rodziny oraz mieszkańców Poznania będzie czekało wiele dodatkowych atrakcji, m.in. specjalna strefa kibica ENERGIA+ Aktywne życie, targ śniadaniowy czy strefa EXPO.

Enea Poznań Triathlon - dystans długi

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz