POZnań

Na jakiej dzielni jest najpiękniejszy ogród?

Zielony Poznań - Stefan Tula, ROD Kolejarz- Dębiec  Foto: UMP

20 czerwca mija term zgłaszania się do XXI Konkursu Zielony Poznań. Dotychczas w plebiscycie brało udział prawie 55 tysięcy uczestników. Oceniane są między innymi kwietniki, balkony, ogrody przydomowe a także działki na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych

Zielony Poznań - Stefan Tula, ROD Kolejarz- Dębiec Foto: UMPDokonując oceny komisje będą brały pod uwagę oryginalny pomysł na aranżację zielonego obiektu, układ kompozycyjny, a także trafność doboru gatunków i odmian. Najwyżej oceniane będą te, które wyróżniają się na tle architektury miasta i pośród innych zgłoszonych terenów zielonych.

Konkurs przebiega w dwóch etapach – osiedlowym i miejskim. Najwyżej ocenione obiekty zielone w etapie osiedlowym zakwalifikowane zostaną do etapu miejskiego i spośród nich powołana przez prezydenta miasta komisja konkursowa wybierze najciekawsze i najwyżej punktowane obiekty zgłoszone w poszczególnych pięciu kategoriach

Ponoć liczne badania naukowe dowodzą wpływu kolorów na psychikę człowieka. Wykazują, że kolor zielony działa kojąco na układ nerwowy, relaksuje, a nawet odstresowuje. Co roku setki zielonych dzieł sztuki zgłaszanych jest do konkursu ZIELONY POZNAŃ. Nie wszystkie wygrywają, ale wszystkie zasługują na podziw – mówi prezydent Ryszard Grobelny zachęcając do udziału w konkursie.

Zdobywcy I miejsca w każdej kategorii otrzymują nagrodę pieniężną fundowaną przez Prezydenta Poznania, a laureaci II i III miejsca – cenne nagrody rzeczowe od sponsorów.

Od 1994 r. do 2013 r. włącznie, w XX dotychczasowych edycjach udział wzięło 54526 uczestników. W każdej edycji liczba zgłaszanych obiektów zielonych wzrasta. W 2013 r. oceniono ich aż 5103. Zgłaszane obiekty charakteryzują się coraz bardziej pomysłowymi rozwiązaniami projektowymi i różnorodnością elementów architektury ogrodowej.

Zielony Poznań - ogród na Złotowskiej Foto: UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz