Aglomeracja

Na drogach Akcja Znicz

Strażnicy miejscy przy cmentarzu  Foto: lepszyPOZNAN.pl / tab

W okresie Święta Zmarłych wiele osób wyrusza na groby bliskich w krótszą czy dłuższą podróż. Równocześnie wokół nekropolii zwiększa się ruch nie tylko samochodów, ale też pieszych. Wyjeżdżają też kierowcy niezbyt pewnie czujący się za kółkiem. Na drogach pojawia się też więcej patroli, które mają pomóc wszystkim bezpiecznie dotrzeć do celu.

Policyjne działania Znicz 2015 już się rozpoczęły i policjanci pełnią służbę w rejonie największych nekropolii naszego województwa, a największe nasilenie ruchu spodziewanie jest w dniach od 30 października do 1 listopada – wyjaśniają poznańscy policjanci.

Zadaniem szkiełów, których spotkamy w pobliżu cmentarzy jest głównie dbanie o to, by ruch odbywał się tutaj płynnie. Wyrywkowo mogą również sprawdzać na przykład trzeźwość kierowców. Będą również informować o wprowadzonych w rejonie cmentarzy zmianach w organizacji ruchu.

Apelujemy o bezwzględne podporządkowanie się poleceniom policjantów kierujących ruchem, o dostosowanie prędkości jazdy do panujących warunków drogowych, parkowanie w miejscach wyznaczonych oraz o używanie elementów odblaskowych przez pieszych – podkreślają policjanci.

W ubiegłym roku na wielkopolskich drogach było dość bezpiecznie. Było tak między innymi dzięki temu, że wuchta wiary z samochodów przesiadła się do bimb. Nie obyło się niestety bez wypadków. W 14 z nich zginęły 4 osoby, a 14 zostało rannych. Zgłoszono także 226 kolizji drogowych. Podczas ubiegłorocznej akcji Znicz udało się zatrzymać 98 pijanych kierowców.

Gdy na drogach będzie największych ruch związany ze Świętem Zmarłych obowiązywać będzie zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton. W sobotę (31.10) zakaz ten będzie obowiązywać od 18:00 do 22:00, a w niedzielę (1.11) już od 8:00 do 22:00.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz