K U L T U R A

My Poznaniacy – My mieszczanie

“My, mieszczanie” to interdyscyplinarny projekt kuratora Tomasza Platy, który na różne sposoby, porusza temat kondycji i współczesnej sytuacji klasy średniej. Temat wydaje się idealnie dobrany do miejsca jego prezentacji, bowiem mieszczaństwo to bezsprzecznie poznański fenomen.

My MieszczanieSzczególnie ciekawie zapowiada się spektakl poświęcony współczesnym mieszczanom z popularnej serii książek Małgorzaty Musierowicz. „Jeżycjada”  jest najdłuższą saga polskiej literatury powojennej, nadzwyczajnym zapisem świadomości polskiej klasy średniej w czasach PRLu i początków kapitalizmu.

Osadzony w najbardziej mieszczańskim z polskich miast, Poznaniu, cykl daje nam wgląd w mieszczańskie rytuały i sposoby zachowań. W ramach spektaklu powieściowy cykl zostanie potraktowany jak antropologiczny teren badań nad polskim mieszczaństwem.

Jeżycjada Foto: http://recenzje-paulamore.blogspot.comReżyserka Weronika Szczawińska zapowiada: „Powieściowy cykl poddamy uważnemu close reading, aby uchwycić rysującą się w nim konfigurację kulturową, która zostanie wprawiona na scenie w ruch. Podstawowym gestem dramaturgicznym, porządkującym strukturę spektaklu, stanie się tworzenie spisów i klasyfikacji: wyszczególnianie, niczym w pracach antropologów strukturalnych, obyczajów obejmujących wszelkie aktywności codzienne (nawyki żywieniowe, higieniczne, erotyczne; upodobania lekturowe, wzorce zachowań, model wychowawczy itp.). Być może takie szczególne odpodobnienie tego, co bliskie i swojskie, uczynienie z niego terenu obcej kultury, pozwoli zbliżyć się do obrazu polskiego mieszczaństwa, a przede wszystkim do projektowanych na nie fantazji”.

Projekt realizowany w Centrum Kultury Zamek zakłada przygotowanie – we współpracy z Komuną//Warszawa – trzech premierowych przedstawień teatralnych, realizowanych przez uznanych artystów młodego/średniego pokolenia działających na styku różnych dziedzin sztuki – Weronikę Szczawińską, Wojtka Ziemilskiego i Grzegorza Laszuka.

Produkcji i prezentacji spektakli towarzyszyć będzie także seria wykładów, spotkań literackich i prezentacji filmowych.
Punktem wyjścia do każdej z realizacji teatralnych ma stać się ważny tekst kultury, będący w przeszłości zapisem specyficznego doświadczenia mieszczańskiego, próbą opisu kondycji klasy średniej.

Program na maj:

27.05. g. 19:00 projekcja pierwszych pięciu odcinków serialu „Wojna domowa” w reż. Jerzego Gruzy, Sala Kinowa / bilety: 5 zł

„Wojna domowa” polski serial komediowy z lat 1965–1966 powstały na kanwie felietonów Marii Zientarowej, wł. Miry Michałowskiej, publikowanych w „Przekroju”)

28.05. g. 20 „TEREN BADAŃ: JEŻYCJADA”, reż. Weronika Szczawińska
Sala Wielka / bilety: 15, 20 zł (premiera poznańska, premiera warszawska 30.05.)

28.05. g. 17 wykład Andrzeja Ledera połączony z promocją jego najnowszej książki
Scena Nowa / wstęp wolny

28.05. g. 18.15 – rozmowa prof. Przemysława Czaplińskiego z dr. Janem Sową –„Czy możliwy jest sojusz sarmackości i mieszczaństwa”

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz