K U L T U R A

Muzyka z „pierwszego piętra”

Muzy Kapitularza  Foto:

Kapitularz w poznańskiej Farze jest wyjątkową salą koncertową – kunsztownie wykonane barokowe sztukaterie i polichromie zdobią jej sklepienie, a ogromne zabytkowe okna z oryginalnymi szybami ze szkła lanego otwierają niezwykły widok na wnętrze świątyni farnej z poziomu “pierwszego piętra”. Już dla samych doznań wzrokowych warto tu się wybrać.

Muzy KapitularzaPodczas kolejnego w tym sezonie koncertu w Kapitularzu będzie można posłuchać muzyki barokowej wykonywanej na instrumentach historycznych. Kwartet Musicarius świętując 10-lecie swojej działalności zaprezentuje m.in. kompozycje Telemanna i Haydna.

Kapitularz – niegdyś miejsce spotkań kapituły kolegiackiej stał się dziś po generalnej renowacji wykwintną, kameralną salą koncertową. Wnętrze o dekoracyjnym suficie, z szeregiem malowideł otoczonych koronkowymi sztukateriami, i mozaikowym parkiecie, z kontrastowo gładkimi ścianami, kryje  szereg niespodzianek. Pod warstwą farby odnaleziono na ścianach owalne medaliony z portretami. Była to wcześniejsza dekoracja wnętrza z czasów, gdy odbywały się w nim spotkania Sodalicji Mariańskiej – stąd na portretach uwiecznieni są członkowie sodalicji, świeccy i kościelni dobrodzieje zakonu jezuitów.

Sobota 8 czerwca 2013, godz. 20.00.

Wnętrze Fary

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz