K U L T U R A

Tomasz Raczek kontra inż. Mamoń

Raczek w Muzie  Foto:

Pamiętacie „Rejs” i monolog inżyniera Mamonia dotyczący nudy w kinie polskim? To nie prawda! Przekonywać będzie nas o tym Tomasz Raczek podczas rozpoczynającego się w piątek przeglądu filmowego w kinie Muza.

Festiwale Transatlantyk oraz Animator to filmowe – letnie wydarzenia roku podczas których zobaczyć możemy w Poznaniu najlepsze produkcje kinowe na świecie. W tym roku, jeszcze przed wakacjami, będą mogli wziąć udział w nowym i oryginalnym wydarzeniu filmowym – będzie to przegląd polskich produkcji, wybranych przez krytyka i publicystę Tomasza Raczka.

Raczek w Muzie

„Gdy myślę o filmach, które lubię, zawsze przed oczami pojawiają mi się tytuły tych, które swego czasu wywoływały poruszenie, zgorszenie, niepokój, euforię lub zostały niesłusznie zapomniane” – pisze Tomasz Raczek w zaproszeniu na przegląd Kina Polskiego.

Ponad dwadzieścia filmów, o których warto sobie przypomnieć, zostanie zaprezentowanych w czerwcu w poznańskim Kinie Muza. Wśród nich znajdą się m.in. najczęściej wyświetlany na świecie film – wyprodukowany w Polsce – „Dybuk”, „Pasażerka” Andrzeja Munka, „Ziemia Obiecana” Andrzeja Wajdy, „Upał” Kazimierza Kutza, czy „Cudzoziemka” Ryszarda Bera.

Pierwsze dwa pokazy w dniach 7 i 8 czerwca zostaną poprzedzone prelekcjami Tomasza Raczka. Jego krótkie, ale bardzo osobiste komentarze do wszystkich filmów można już teraz przeczytać na stronie www.kinomuza.pl.

Wiele filmów, które będzie można obejrzeć, zostało całkowicie zapomnianych w Polsce, za to doceniane były za granicą, np. „Panny z wilka” Andrzeja Wajdy. Nie zabraknie również komedii, takich jak „Hydrozagadka” czy „Dziewczyny do wzięcia”, a także filmów kryminalnych i sensacyjnych, jak choćby „Lekarstwo na miłość”. Większość z nich dotyka jednak bardzo istotnych kwestii, nie tylko historyczno-politycznych, ale i ponadczasowych wartości.

Wydarzenia filmowe, które co roku odbywają się w Poznaniu stały się już wizytówką miasta. Cieszymy się, że to właśnie do stolicy Wielkopolski chcą przyjeżdżać najwięksi artyści i ludzie związani ze światem kina – mówi Łukasz Goździor, Dyrektor Biura Promocji Miasta.

Produkcje, które będzie można w czerwcu obejrzeć w Poznaniu w ramach Kina Polskiego to filmy wybrane przez Tomasza Raczka, laureata Wiktora oraz wielu nagród za osiągnięcia w dziedzinie krytyki artystycznej.

– Kiedy postanowiliśmy zorganizować przegląd polskiej kinematografii, Pan Tomasz był naszym wymarzonym kuratorem. Bardzo cieszymy się, że podjął się współpracy z kinem Muza i włączył się w nasz projekt z pełnym zaangażowaniem. Jestem pewna, że spotkanie z człowiekiem tak kompetentnym, a jednocześnie otwartym i bezpośrednim, będzie dla widzów Muzy fantastycznym doświadczeniem – mówi Małgorzata Kuzdra, kierowniczka kina Muza.

Bilety na projekcje w cenie 15 zł będą dostępne w kasie kina Muza od 27 maja. Dla miłośników polskiego filmu jest również możliwość nabycia karnetów na pięć lub dziesięć seansów w niższej cenie.

Przegląd zostanie zainaugurowany 7 czerwca o godz. 19.00 filmem „Dybuk” w reżyserii Michała Waszyńskiego. Drugi seans cyklu odbędzie się 8 czerwca i będzie składał się z dwóch filmów: „Pasażerka” i „Zygmunt Kałużyński – pół życia w ciemnościach”. Tomasz Raczek będzie gościem Muzy w tych dniach i wygłosi prelekcje do filmów.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz