Aglomeracja

Można już wnioskować o obniżony wiek emerytalny

Doradcy ZUS  Foto: ZUS

Można już składać wnioski o przejście na emeryturę w obniżonym wieku. Przepisy to umożliwiające wejdą w życie 1 października.

Obniżają one wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Skorzystać z takiej możliwości tylko w IV kwartale tego roku tylko w Wielkopolsce może około 48.000. Od początku wakacji w placówkach ZUS w naszym województwie pracowało 62 doradców emerytalnych, którzy m. in. wykonywali obliczenia prognozowanej emerytury w kilku wariantach.

Przez niespełna dwa miesiące działania usługi doradcy emerytalnego obsłużono 40.000 osób i wykonano dla nich 25.000 obliczeń wysokości emerytury – informuje Marlena Nowicka z poznańskiego oddziału ZUS – dla 20% pytanych respondentów, wyliczenie kwoty prognozowanej emerytury, wpłynie na odłożenie decyzji o przejściu na emeryturę na kolejne lata, a 30% nie podjęło jeszcze ostatecznej decyzji.

Pracownicy ZUS podkreślają, że przejście na emeryturę w obniżonym wieku to prawo, a nie obowiązek i im dłużej pracujemy, tym wyższą dostaniemy emeryturę.

Wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli pierwsze wnioski z tytułu obniżonego wieku emerytalnego można składać już we wrześniu.

Niezależnie jednak od tego, czy wniosek zostanie złożony we wrześniu, czy w październiku, emerytura od obniżonego wieku emerytalnego i tak zostanie przyznana dopiero od października – podkreśla Marlena Nowicka.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / tab, ZUS

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz