K U L T U R A

Morskie szanty listonosza z Airdrie

Nathan Evans  Foto: FB / NathanEvansOfficial

Nathan Evans, czyli twórca bijącego rekordy wyświetleń nagrania „Wellerman” wystąpi w poznańskim klubie 2progi w najbliższą niedzielę maja o godzinie 19:00.

Jeszcze pół roku temu pochodzący ze Szkocji 26-latek pracował jako listonosz w Glasgow. Dziś jest multiplatynowym artystą oraz autorem najlepiej sprzedającego się singla brytyjskiego artysty na świecie (2021 r.). Uwagę fanów przykuł mistrzowską harmonią w opublikowanym na TikToku nagraniu tradycyjnej szantowej pieśni.

Utwór „Wellerman” zremiksowany przez DJ-a i producenta 220 KID oraz duet Billen Ted, szybko stał się debiutanckim singlem Nathana Evansa, a sam artysta został natychmiast okrzyknięty międzynarodową sensacją, zdobywając szczyty list przebojów w dziesięciu krajach i jednocześnie osiągając pół miliarda streamów.

Muzyk natychmiast został dostrzeżony przez liczne media. I tak np. magazyn Rolling Stone napisał, że Evans wręcz „poszybował w stratosferę”. Szantowe zainteresowania młodego twórcy wykraczają poza muzykę – a to dlatego, że Nathan jest również twórcą popularnej książki pt. „The Book of Sea Shanties”.

Wszystko zaczęło się w grudniu 2020 r. Dosłownie 48 godzin po publikacji, nagranie szantowego hitu „Wellerman” odbiło się ogromnym echem – od Berlina po Brisbane przez Kapsztad i Kopenhagę. Łącznie filmik na TikToku odtworzyło ponad 5.5 miliona widzów. W internecie szybko narodził się nowy ruch szant zatytułowany po prostu #ShantyTok, a filmy oznaczone tagiem #seashanty zyskały już ponad 74 miliony wyświetleń. Ponadto teledysk na platformie YouTube dotychczas wyświetlono blisko 100 milionów razy. Artysta szturmem zdobył serca publiczności, co zaowocowało m.in. licznymi występami w popularnych amerykańskich programach, w tym m.in. Good Morning America, Saturday Night Live czy The Kelly Clarkson Show.

Całe lata zajęło mi, bym poczuł, że mogę robić własną muzykę i występować przed publicznością – przyznaje Evans. – Teraz już wiem, że to nie była prawda. Pamiętajcie, że w każdej chwili możecie zacząć spełniać swoje marzenia – dodaje artysta.

Tym samym Nathan kolejny raz potwierdził tezę, że media społecznościowe dają artystom ogromną moc. Pojedynczy viral sprawił, że muzyk otrzymał jedyną w swoim rodzaju szansę. Dzięki latom pracy i przygotowań, teraz zamienia morze w przestworza – bo to chyba najlepsza metafora rozwoju jego muzycznej kariery.

Nathan Evans

Klub 2progi, niedziela godzina 19:00

Bilety w cenie: 59 zł

Użyte w artykule zdjęcia: FB / NathanEvansOfficial

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz