Przy ulicy Taczaka 8, mieści się wyjątkowe miejsce – siedziba Polskiego Teatru Tańca. Przez wiele lat instytucja ta, znana i ceniona w Polsce i za granicą, działała bez własnego zaplecza. Dopiero w 2017 roku, dzięki wsparciu unijnemu teatr zyskał swój własny, nowoczesny dom. Przestrzeń została stworzona z myślą o artystach, widzach i przyszłości sztuki tańca – bez barier, otwarta na eksperyment i dialog.
Właśnie tam, 10 maja w ramach Dni Funduszy Europejskich, odbędzie się niezwykły wieczór artystyczno-edukacyjny, którego centralnym punktem będzie spektakl „Monolit” w choreografii Rainera Behra – wieloletniego członka słynnego Tanztheater Wuppertal Piny Bausch.
To międzynarodowy projekt z udziałem artystów z Polski, Niemiec i Ukrainy, podejmujący temat wpływu technologii cyfrowych i sztucznej inteligencji na codzienność człowieka. Inspirowany kultowym filmem „2001: Odyseja kosmiczna” Stanleya Kubricka, spektakl stawia pytania o nasze miejsce w świecie przeładowanym danymi, obrazami i algorytmami.
Po spektaklu widzowie będą mogli wziąć udział w rozmowie poświęconej kulisom realizacji projektów unijnych. O swoich doświadczeniach opowiedzą m.in. Iwona Pasińska, dyrektorka PTT, oraz członkowie zespołu projektu „Dancing Histories”. Spotkanie stanie się okazją do refleksji nad tym, jak europejska współpraca wpływa na rozwój kultury i sztuki w Polsce – od produkcji międzynarodowych, przez rozwój infrastruktury, po spektakle inspirowane historią i archeologią Europy.
Wieczór zakończy się nietypowo – nocnym zwiedzaniem teatru. Pod hasłem „Czy w teatrze mieszkają duchy?” uczestnicy będą mogli zobaczyć zakulisowe przestrzenie, takie jak garderoby, magazyny czy Małe Studio, które nocą nabierają zupełnie innego charakteru. Oprowadzanie odbywać się będzie w małych grupach, również z tłumaczeniem na język angielski. Całość zwieńczy quiz z nagrodami, a kawiarnia artystyczna TuTu pozostanie otwarta aż do ostatniego gościa.
10 maja 2025
g. 20.00 – „Monolit” – wejściówki
g. ok. 21.40 – dyskusja „Kulisy projektów unijnych” – wstęp wolny
g. ok. 22.30 – nocne zwiedzanie – zapisy
Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, jednak na spektakl obowiązują wejściówki, a na zwiedzanie – wcześniejsze zapisy. Organizatorzy zachęcają do kontaktu pod adresem: bilety@ptt-poznan.pl.
Dodaj komentarz