Moc świątecznych atrakcji na Starym Rynku!

Już w najbliższą sobotę rozpocznie się Betlejem Poznańskie. Dziesiąte, jubileuszowe  spotkanie mieszkańców i gości naszego miasta trwać będzie aż do 20 grudnia. Na poznańskim Starym Rynku odbędzie się m.in. IV Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej – chyba najbardziej widowiskowy element Betlejem Poznańskiego.

już 10 raz organizowane jest Betlejem Poznańskie

Z okazji jubileuszowej, 10. edycji tegoroczne Betlejem Poznańskie będzie miało nieco zmienioną formułę. Tradycyjnie, najważniejszymi elementami imprezy pozostaną występy artystyczne i kiermasz świąteczny, a także IV Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej. Scena główna będzie funkcjonować nie tylko w weekendy, ale przez cały tydzień, a obok tradycyjnego przeglądu dziecięcych i młodzieżowych grup kolędniczych, organizatorzy zaprosili artystów z okolicznych gmin aglomeracji poznańskiej, z programami gwiazdkowymi, przygotowanymi przez lokalne ośrodki kultury. Aby wzmocnić akcenty poznańskie i przypomnieć regionalne tradycje bożonarodzeniowe, w prezentacjach nie zabraknie uznanych zespołów folklorystycznych. Działania na scenie będą uzupełniać artyści uliczni, żonglerzy, akrobaci, iluzjoniści oraz teatry ognia.

Będą teżkonkursy: kulinarne, na ozdoby choinkowe, oraz wybory poznańskiego św. Mikołaja. W dorocznym kiermaszu świątecznym – jak zawsze – bogata oferta artykułów gwiazdkowych przygotowana przede wszystkim przez poznańskich rzemieślników zrzeszonych w Wielkopolskiej Izbie Rzemieślniczej. Wyroby okolicznościowe uzupełnią tradycyjne produkty żywnościowe z tzw. kuchni regionalnej.

to jedna z lodowych rzeźb jakie mogliśmy oglądać w 2008 roku
to jedna z lodowych rzeźb jakie mogliśmy oglądać w 2008 roku

W sobotę, 12 grudnia, odbędzie się proekologiczna akcja “Noc na Ziemi – czyli multimedialne igloo, w którym od godziny 16.00 do 24.00 odbywać się  będą specjalne pokazy filmów na temat wizji ziemi, na której życie toczy się w zgodzie z naturą. Filmy i konkursy dla dzieci przygotowane zostały wspólnie z Discovery Channel i Animal Planet. Młodszych poznaniaków organizatorzy zapraszają na akcję happeningową “Wielki tupot małych stóp” również związaną z zachowaniami proekologicznymi.

Wyjątkową, przedświąteczną atmosferę podkreślą niezwykłe dekoracje Starego Rynku, tradycyjna już Szopka Betlejemska z żywymi zwierzętami i Dzwonek Życzeń, gotowy do spełniania najbardziej skomplikowanych próśb…

W niedzielę, 20 grudnia, Betlejem Poznańskie, jak co roku, zakończy się symbolicznym i pięknym gestem –  niesione harcerską sztafetą przez całą Polskę przybędzie do Poznania Betlejemskie Światło Pokoju.

betlejem2008

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz