Łazarz POZnań

Mnóstwo atrakcji Park(ing) Day na skwerze Eki z Małeki

Park(ing) Day na Łazarzu  Foto: Malta Festival / mat. prasowe

Po raz siódmy w Poznaniu miejsca parkingowe zastąpią uliczne kawiarenki, rośliny, strefy działań twórczych. 21 września poznaniacy i poznanianki zaparkują na łazarskim skwerze Eki z Małeki, gdzie odbędzie się całodzienny piknik. W programie m.in. konsultacje architektoniczne, warsztaty dla dzieci, rzeźba psów dla psów, spacer po dzielnicy, a wieczorem – plenerowy koncert Orkiestry Prowincjonalnej!

Park(ing) Day to uliczne święto, podczas którego mieszkańcy miast na całym świecie zamieniają parkingi w przestrzenie aktywności sąsiedzkiej. 21 września na skwerze Eki z Małeki odbędzie się całodzienny piknik (10:00-19:00). Na otaczających go miejscach parkingowych i fragmencie jezdni na jeden dzień pojawią się ławki, stoliki, zielone poduchy, donice z roślinami.

Uczestnicy będą mogli odpocząć, ale też podyskutować nad przyszłością tego miejsca podczas konsultacji architektonicznych, organizowanych przez Miasto Poznań. W programie również: warsztaty dla dzieci i dorosłych, spotkanie z behawiorystką zwierzęcą, wystawa archiwalnych fotografii dzielnicy, spacer śladami łazarskiego transportu, wycieczki rikszą. Na skwerze powstanie także strefa kawiarniana stworzona przez łazarskie lokale: Masz Babo Placek, Pączuś i Kawusia, Vege Pizza i Cafe Przymiarka. W menu: pyszne pączki, drożdżówki i ciasta z rodzinnych przepisów, wytrawne tarty i najlepsza w Poznaniu wegetariańska pizza, a także kawa i lemoniada.

Skwer przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej otoczony jest miejscami parkingowymi. W kolejnych latach planowana jest jego rozbudowa, dlatego podczas Park(ing) Day Poznań 2019 organizatorzy zapraszają mieszkańców i mieszkanki do rozmowy o przyszłości tego miejsca, jego potencjałach, architekturze, funkcjach, o potrzebach i obawach jego użytkowników.

Plan dnia:

10:00-17:00 – konsultacje architektoniczne z Miastem Poznań
10:00-18:00 – plenerowe kawiarnie: Masz Babo Placek, Pączuś i Kawusia, Vege Pizza i Cafe Przymiarka
10:00-14:00 – #PeaceDay193 na Skwerze – happening młodzieży z okolicznych szkół i gry językowe z Centrum Inicjatyw Międzykulturowych Horyzonty i Mobilnym Centrum Inicjatyw Lokalnych Łazanka
10:00-15:00 – strefa gier i zabaw dla dzieci
11:00-14:00 – wycieczki rikszą i rodzinnym rowerem cargo
12:00-16:00 – Heklować, czyli po poznańsku szydełkować! – warsztaty z Natalią Zofią Janowską
12:00-16:00 – Psy psom. Rzeźba psów dla psów – tworzenie rzeźby i spotkanie z psią behawiorystką organizowane przez Fundację Otwarta Strefa Kultury
15:00-17:00 – NajEka – warsztaty architektoniczne dla dzieci w wieku 1-6 lat z Agatą Nowaczyk-Łokaj
15:00-18:00 – Małeka dawniej i dziś – planszówki, wystawa fotografii i pocztówek ze Stowarzyszeniem Wirtualny Łazarz
16:30-17:30 – Rowerem, tramwajem i koleją wokół Skweru Eki z Małeki – spacer z przewodnikiem Piotrem Ciesielskim
18:00 – plenerowy koncert Orkiestry Prowincjonalnej

Skwer Eki z Małeki po raz pierwszy przebudowany był w 2015 roku, jednak od początku w planach były następne zmiany. Plac, z miejsca o niechlubnej opinii i etykiecie niebezpiecznego, w wyniku działań Otwartej Strefy Kultury i Rady Osiedla św. Łazarz przekształcił się w przyjazną lokalizację, gdzie prowadzone są działania kulturalne czy edukacyjne m.in. Sąsiedzki Sylwester. W związku z planowanym wprowadzeniem na Łazarzu Strefy Płatnego Parkowania, zmienią się zasady postoju w rejonie skweru. Otworzy to możliwość przekształcenia go w śródmiejski plac.

W 2018 roku skwer oficjalnie zyskał nazwę skweru Eki z Małeki, która nawiązuje do potocznej nazwy ulicy Małeckiego jakiej używano zwłaszcza w latach 50., kiedy w Poznaniu funkcjonował odłam subkultury bikiniarzy. Na Łazarzu najbardziej znana była grupa Eka z Małeki, której członkowie wzięli czynny udział w wydarzeniach poznańskiego Czerwca ‘56.

Akcja odbywa się w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Organizatorami Park(ing) Day są Fundacja Malta, Zarząd Dróg Miejskich oraz Rada Osiedla św. Łazarz. Partnerem wydarzenia jest Fundacja Otwarta Strefa Kultury oraz Centrum Ogrodnicze Zawady 19. Wydarzenie finansowane jest ze środków Miasta Poznania.

Użyte w artykule zdjęcia: Malta Festival / mat. prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz