Aglomeracja Malta

Młodzi w Smoczych łodziach

Mistrzostwa młodziezy - smocze łodzie  Foto: Marta Sojkin, Poznańskie Dragony

W sobotę na torze regatowym Malta już po raz trzeci odbędą się Mistrzostwa Szkół w wyścigach smoczych łodzi – 10 osobowych „Dragony 2011”.

Zawody mają na celu propagowanie poprzez zabawę dyscypliny sportowej jaką jest kajakarstwo. Zawodnicy uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych – dziewczynki i chłopcy będą startowali na łódkach 10 osobowych, w których dodatkowo oprócz wiosłujących znajduje się sternik oraz bębniarz, nadający rytm wiosłowania .

Regaty odbędą się na dystansie 200 m w seriach po 4 osady na czas. Dodatkową konkurencją będzie odbywający się na trybunach konkurs na najlepiej dopingującą szkołę.

Konkursy smoczych łodzi stają się na Malcie tradycją, imprezy z udziałem młodzieży są znakomitym sposobem popularyzacji sportów wodnych i zdrowego stylu życia.

Korzenie Początki smoczych łodzi sięgają kilku tysięcy lat wstecz. Co roku w Chinach, na brzegach rzeki Jangcy, u progu pory gorącej, kiedy to ludność trapiły susze i epidemie – odbywały się obrzędy przebudzenia śpiącego dotąd Boga – Smoka. Ów władca rzek i mórz sprowadzać miał zbawcze deszcze, dzięki którym obfite plony oddalały widmo głodu i chorób. Od lat osiemdziesiątych XX wieku wyścigi smoczych łodzi zaczęły zyskiwać na popularności na całym świecie – począwszy od Ameryki Północnej i Europy Zachodniej. Szybko też przekształciły się w jedną z najszybciej rozwijających się dyscyplin sportu. Międzynarodowa Federacja Smoczych Łodzi grupuje ponad 50 federacji narodowych a liczba uprawiających ten sport osób szacowana jest na kilkadziesiąt milionów. Jako najbardziej zespołowy z popularnych sportów wodnych – jest szczególnie ceniony przez szkoły, duże firmy i inne instytucje pragnące integrować swoich pracowników.

W 2002 roku na Malcie odbyły się pierwsze w Polsce Mistrzostwa Europy Łodzi Smoczych a rok później Mistrzostwa Świata.

Mistrzostwa młodziezy - smocze łodzie Foto: Marta Sojkin, Poznańskie Dragony

Zapraszamy na Maltę, początek zawodów o 9:00.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz