K U L T U R A POZnań

Miłosz w Poznaniu!

Czesław Miłosz  Foto:

Festiwale są znakomitym sposobem popularyzacji kultury i sztuki. Skondensowanie w ciągu kilku dni wydarzeń poświęconych jednej osobie pozwala skuteczniej dotrzeć do tych wszystkich którzy interesują się np., literaturą. To także pomysł na pokazanie rzeczy wielkich i ważnych tym, którzy albo są bardzo zabiegani albo zupełnie nie zainteresowani książkami, wierszami ale siłą rzeczy w medialnej rzeczywistości muszą się zetknąć z przekazem reklamowanego festiwalu.

Czesław MiłoszOd soboty w Poznaniu gościł będzie Czesław Miłosz! Rok 2011 został ogłoszony przez Sejm RP rokiem wybitnego polskiego poety. Organizatorzy poznańskiego festiwalu chcą pokazać Miłosza jako animatora kulturowego dialogu między Wschodem i Zachodem. Zaproszono gości z Polski, ale też z Rosji, Stanów Zjednoczonych, Holandii, Szwajcarii, Włoch i Austrii, naukowców, tłumaczy, publicystów, poetów, aktorów, fotografów, muzyków, aby w międzynarodowym i interdyscyplinarnym dialogu pokazać aktualność i uniwersalność dzieł noblisty.

Miłosz diagnozował, a także – co niezwykle istotne – próbował tłumaczyć na zachodnie kody cywilizacyjne. Na miłośników literatury – fanów poety czeka 5 intensywnych dni. Obok naukowych debat przygotowano także filmy i przedstawienia teatralne.

Poeta obecny będzie także muzycznie, m.in. w projekcie „Słuchając Miłosza” z udziałem Andrzeja Strumiłły oraz polsko-litewskiego zespołu Brevis Consort, grającego muzykę dawną i współczesną. Zespół Sklep z Ptasimi Piórami wystąpi z koncertem „Ulica Mandelsztama”. Będzie to spotkanie z twórczością Osipa Mandelsztama, ale także z Czesławem Miłoszem, który szczególnie cenił wiersze rosyjskiego poety.

Gościem festiwalu będzie m.in. prof. Tomasa Venclova. Jego przyjaźń z Miłoszem bardziej przysłużyła się relacjom polsko-litewskim niż jakiekolwiek polityczne deklaracje i międzynarodowe przymierza. W 1979 roku w paryskiej „Kulturze” ukazał się Dialog o Wilnie Venclovy i Miłosza. Miasto wielu kultur okazało się pretekstem do trwającej wiele lat rozmowy poetów.

Festiwal Miłosz: Wschód – Zachód, 26-30 listopada. Szczegóły w naszym Kalendarium wydarzeń lub na stronie Festiwalu

Tagi:

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz


  • fajnie ze sa takie spotkania, ale zawsze sie boje na nie isc bo sa takie jakies bardzo zamkniete – tz z udzialem waskiego kregu wtajemniczonych. a przeciez poezja interesuja sie nie tylko pracownicy uniwersytetu