BizNews

Miliardy na szybką podróż baną z Poznania do Warszawy

Dworzec Główny PKP Poznań  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Jest szansa, że już w przyszłym roku rozpocznie się modernizacja trasy kolejowej między Swarzędzem a Sochaczewem, a więc linii łączącej Poznań ze stolicą. PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły właśnie przetarg wart ponad 2.600.000.000,00 złotych. Zmodernizowana trasa ma być gotowa w 2020 roku.

To już kolejny w ostatnim czasie duży przetarg, który jest finansowany dzięki bejmom z Unii Europejskiej. W ubiegłym tygodniu został również ogłoszony przetarg na modernizację ostatniego odcinka na linii E 59 między Poznaniem a Wrocławiem. Ten najnowszy projekt obejmie odcinek 230 kilometrów między od Swarzędza w kierunku stolicy.

Realizacja tego projektu znacznie poprawi transport kolejowy na trasie Warszawa – Poznań, a pasażerom przyniesie dobre zmiany w postaci nowoczesnych i komfortowych stacji oraz sprawnego i krótszego o kilkanaście minut przejazdu – mówi Marcin Mochocki z PLK – realizację inwestycji w terminie zapewni wybór rzetelnego wykonawcy w formule przetargu dwustopniowego.

To kolejny projekt finansowany w ramach unijnego instrumentu finansowego Łącząc Europę, w którym Komisja Europejska już przyznała PLK ponad 7.000.000.000,00 zł dotacji.

W ramach tego projektu zmodernizowanych zostanie  230 km torów, 10 stacji i przystanków. Po zakończeniu prac trasą tą będzie mogło jeździć 500 pociągów na dobę, a więc prawie dwukrotnie więcej niż obecnie.

Podczas modernizacji na odcinku od Swarzędza do Sochaczewa powstaną również nowe przejścia podziemne i perony wyposażone w wiaty, ławki, nowe oświetlenie i oznakowanie oraz w pełni dostosowane do obsługi osób z ograniczoną możliwością poruszania się.

Podczas prowadzenia prac remontowych między Swarzędzem a Sochaczewem część pociągów pojedzie przygotowywaną już trasą objazdową (liniami 131 i 353). Inwestycja będzie realizowana w latach 2016-2020.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz