K U L T U R A

Miecz św. Piotra – widowisko plenerowe

Miecz Św. Piotra - próby  Foto: Tomasz Nowak

W najbliższą niedzielę 26 czerwca na Polanie Harcerza nad Maltą odbędzie się przedstawienie zatytułowane “Gladiada”. Legioniści z Legionu X wraz z aktorem Aleksandrem Machalicą przedstawią ciekawą historią niezwykłego przedmiotu – miecza św. Piotra.

Czym jest miecz św. Piotra? To broń, która ma najlepiej udokumentowaną historię w Polsce. Właściwy miecz lub jego replika (zdania ekspertów są podzielone) od lat znajduje się w zbiorach Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu. Historia artefaktu jest zagmatwana. Według podania miecz należał do św. Piotra, który miał nim odciąć ucho Malchosa podczas pojmania Jezusa Chrystusa w Getsemani. Podanie mówi również o tym, że broń trafiła na Ostrów Tumskim w 968 roku. Choć przedmiot od wielu lat znajduje się w naszym mieście, niewielu poznaniaków zna jego historię.

Przedstawienie zaplanowano na niedzielę, 26 czerwca. Początek o 14.00. Będzie to podróż do czasów Mieszka I i przybycia do Poznania pierwszego biskupa Polski, Jordana. To właśnie on przywiózł do naszego miasta miecz św. Piotra. Dodatkowo będzie można obejrzeć pojedynki wojów oraz bitwę Polan z Hodonem.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz