K U L T U R A

#metoo w POLSKIM

Teatr Polski  Foto: T. Dworek

Teatr Polski zaprasza na wydarzenie nawiązujące do akcji #metoo #jateż. W jego ramach 14 lutego w Malarni odbędą się czytanie performatywne #metoo ze sceny w reżyserii Uli Kijak oraz rozmowa Piotra Morawskiego z Joanną Krakowską i Moniką Płatek o konsekwencjach akcji – czy będą jakiekolwiek?

Chyba jasne już jest, że nic nie będzie jak wcześniej. Akcja #metoo rozpoczęła kolejną rewolucję. A rewolucja – z zasady – nie stosuje się do istniejących reguł, lecz wyznacza własne.

Stawką jest tu nowy ład społeczny dotyczący zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jak będzie wyglądał świat, jeśli ta rewolucja się powiedzie?

Jak o tym rozmawiać? Co może pójść nie tak? Czy społeczeństwo bez przemocy jest możliwe? Co właściwie się wydarzyło i co będzie dalej?

W domu. Na ulicy. W szkole. W pracy. W knajpie. Na uczelni. W urzędzie. Na imprezie. W windzie. Na wycieczce. W bramie. W namiocie. Na podwórku. W autobusie. W pociągu. W tramwaju. W sklepie. W parku. Na scenie. W lesie. W kinie. Na boisku. W sejmie. W sali gimnastycznej. Na placu. Na basenie. Nie wiem dokładnie gdzie.

W dzień. W nocy. Rano. Wieczorem. Przed południem. W południe. Po południu. O północy. Nie wiem dokładnie kiedy. Chłopak. Nieznajomy. Znajomy. Sąsiad. Ojciec. Wychowawca. Brat. Ksiądz. Wujek. Trener. Kolega. Mąż. Szef. Profesor. Przełożony. Partner. Kuzyn. Lekarz. Nie wiem dokładnie kto. Jeden. Dwóch. Trzech. Kilku. Wielu. Nie wiem dokładnie ilu.

Jeden raz. Dwa razy. Trzy razy. Kilka razy. Wiele razy. Nie wiem dokładnie, ile razy. Przestałam liczyć.n Ja milczałam. Ty milczałaś. Ona milczała. One milczały. Długo.

Teraz mówimy. #metoo #jateż

„Gdyby wszystkie kobiety, które były kiedyś molestowane lub seksualnie napastowane, napisały #jateż – #metoo w swoim statusie, świat zobaczyłby, jaką skalę ma to zjawisko”.

Czytanie performatywne rozpocznie się 14 lutego o godz. 19.00, rozmowa Piotra Morawskiego z Joanną Krakowską i Moniką Płatek, 20:00, w Malarni Teatru Polskiego.

Joanna Krakowska – historyczka i teoretyczka teatru, eseistka oraz tłumaczka. Pracuje w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk.

Monika Płatek – prawniczka i nauczycielka akademicka. Pracuje w Instytucie Prawa Karnego Uniwersytetu Warszawskiego.

Piotr Morawski – kulturoznawca, historyk kultury. Pracuje w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się kulturowymi uwikłaniami teatru.

Użyte w artykule zdjęcia: gurawski.com, T. Dworek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz