Aglomeracja POZnań

Mazurek na Dzień Flagi

Przygotowanie największego Mazurka w Europie - 29.04.2011 r.  Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Kiedy pomyślimy o mazurku przyjdą nam do głowy przynajmniej dwie odpowiedzi. Pierwsza z nich to “Mazurek Dąbrowskiego”, a dopiero później pomyślimy o słodkiej wizytówce naszej kuchni. Śmiało można stwierdzić, że nie ma bardziej narodowego wypieku, który mógłby godnie uhonorować obchody Święta Flagi. Cukiernicy skupieni w Poznańskim Cechu Cukierników i Piekarzy przyjęli zaproszenie wojewody wielkopolskiego Piotra Florka i podjęli się wypieku Największego Mazurka w Europie.

2 maja o godzinie 11:00 przed Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim od strony Alei Niepodległości zostanie zaprezentowany Mazurek “flagowy”. Ozdobiony kolorami Naszej flagi ważyć będzie 540 kg, jego wymiary to 7 metrów i 20 centymetrów na 80 centymetrów. Do jego produkcji zużytych zostanie  między innymi 200 kg cukru, 100 kg mąki, 1400 jajek. Prace nad tym kolosem trwają od czwartku. Poznańscy cukiernicy lubią podejmować podobne wyzwania. Połączone siły 6 cukierni pozwoliły na rozpoczęcie trwającego 4 dni procesu przygotowania mazurka – powiedział Piotr Koperski właściciel koordynującej akcję cukierni. Z tego upieczonego specjalnie na Dzień Flagi uda się przygotować 2300 porcji.

Jeśli ktoś chciałby zrobić sobie samemu miniaturową wersję takiego mazurka organizatorzy podają przepis.

Mazurek “flagowy”

Ciasto:
100g cukru
200g margaryny
300g mąki
2 żółtka
“obwódka”:
100g białego maku
150g cukru
10g mąki (około 1 łyżki)
białka z dwóch jaj

1. Oryginalny mazurek powinien mieć spód z kruchego ciasta. Aby je utworzyć, mieszamy cukier z margaryną, stopniowo dodajemy żółtka. Na koniec wsypujemy mąkę i wyrabiamy do uzyskania jednolitej konsystencji;

2. Wykładamy masą formę (kształt jest dowolny, preferowany jest jednak mazurek kwadratowy lub prostokątny) i pieczemy na blady kolor w temperaturze ok 180 stopni;

3. Przygotowujemy “obwódkę” mazurka. Zaparzamy mak, miażdżymy go i ucieramy z cukrem. Stopniowo dodajemy białka i mąkę. po dokładnym wymieszaniu masę wciskamy ze zdobnika wokół mazurka i wypiekamy w temperaturze 180 stopni aż ciasto nabierze złocistego koloru.

4. Teraz pora na wykończenie mazurka i tutaj jest pole do popisu kucharza przygotowującego ten wypiek. Najczęściej dajemy lukier, ale można pokusić się o czekoladę, bakalie czy masę toffi.

Smacznego 🙂

Największy Mazurek w Europie przygotowują: Piekarnia – Cukiernia Anika, Piekarnia – Cukiernia Koperscy, Piekarnia – Cukiernia Glutenex, Piekarnia – Cukiernia Zbigniew Baranowski, Cukiernia Marian i Robert Weber oraz Cukiernia Ryszard Gębiak.

P. S. Jest jeszcze trzecia możliwość, z która można skojarzyć Mazurek – to osoby noszące takie właśnie nazwisko. Pozdrawiamy je bardzo serdecznie 🙂 może to dobry pomysł na dzień nazwiska?

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz