POZnań

Prezydent umacnia przyjaźń polsko – izraelską!

Prezydent Grobelny podczas swojego pobytu w Izraelu ponownie podpisze dzisiaj umowę o partnerskiej współpracy z miastem Ra’anana. Rok temu pierwsze porozumienie zostało podpisane w Poznaniu podczas wizyty delegacji izraelskiej. Wcześniej z tym ośrodkiem współpracowała poznańska Gmina Żydowska, która w 2009 roku otrzymała Torę, jako prezent tamtejszej społeczności. Także podczas koncertu w Poznaniu poświęconego Irenie Sendlerowej mieliśmy okazję posłuchać Orkiestry Symfonicznej Ra’anana.

Ra’anana to miasto położone na równinie Szaron w Dystrykcie Centralnym w Izraelu, niedaleko Tel Awiwu. Uważane jest za miasto o najwyższej jakości życia i najbardziej bezpieczne na Bliskim Wschodzie.  Swoje siedziby mają tu liczne spółki nowych technologii, w mieście znajduje się także jedna z największych uczelni Izraela.

Współpraca między Poznaniem a Ra’anana obejmuje wymienione w uchwale Rady Miasta dziedziny: kulturę, sport, naukę i zarządzania miastem. Spore znaczenia w budowaniu wzajemnych relacji ma mieć oświata. Dzięki partnerskiej współpracy młodzi poznaniacy i młodzi mieszkańcy Ra’anana będą mieli okazję do poznawania zarówno przeszłości obu narodów, jak i współczesnego życia obu miast.

Tematem spotkań prezydenta Grobelnego będzie współpraca w dziedzinie gospodarki i kultury a także spotkania z przedstawicielami Towarzystwa Przyjaźni Izrael – Polska z siedzibą w Tel Avivie.

Ra’anana – po hebrajsku רעננה, czyli Świeży. I takie jest to miasto: młode, dynamiczne, przyjazne mieszkańcom. Miasto o powierzchni 14,9 km2 , lokuje się na północ od Tel Awiwu w Dystrykcie Centralnym w Izraelu, na równinie Szaron, liczy obecnie 73 100 mieszkańców. Miasto stawia na naukę – na znajdującym się w jego północno-wschodniej części Otwartym Uniwersytecie Izraela studiuje blisko 40 tys. studentów. W strefie przemysłowej swoje siedziby umieściły liczne przedsiębiorstwa high-tech: Hewlett-Packard, SAP, Texas Instruments, Amdocs, NICE Systems, Microsoft Israel oraz Emblaze. Miasto tętni życiem kulturalnym. Organizowane są liczne koncerty muzyczne, nie tylko w salach koncertowych, ale i w amfiteatrze w Parku Ra’anana. W bliskości tego niezwykle nowoczesnego jeżeli chodzi o infrastrukturę i niezwykle (piękna zieleń, jeziora, ścieżki rowerowe i ścieżki spacerowe, place zabaw) atrakcyjnego rekreacyjnie, wypoczynkowo Parku, znajduje się miejski ośrodek sportowy z boiskami, kortami tenisowymi oraz innymi obiektami sportowymi. Głównym klubem sportowym miasta jest piłkarski Hapoel Ra’anana Znaną drużyną – koszykarska drużyna Bnei HaSharon , którą grała już w Poznaniu podczas Mistrzostw Europy. Atrakcją w Ra’anana, podobnie jak w Poznaniu, jest też tamtejszy Ogród Zoologiczny.

Raanana_panoramafot: Panorama miasta, wikipedia

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz