POZnań

Maltanka: Dni Pary

40-lecie wąskotorowej kolejki "Maltanka" - Poznań 21.07.2012 r.  Foto: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Od najbliższego weekendu, nie jeden lecz dwa parowozy będą kursować na Maltance podczas Dni Pary. Do poznańskiego Borsiga Bn2t dołączy Lowa 26004, który przyjedzie do Poznania z Białośliwia.

W tym roku parowóz Borsig Bn2t, który jest wykorzystywany na Maltance obchodzi swoje 95. urodziny. Z tej okazji odwiedzi go wyjątkowy gość: Podczas wybranych kursów wagoniki będzie ciągnąć parowóz wypożyczony od Towarzystwa Wyrzyskiej Kolei Wąskotorowej w Białośliwiu. To wyjątkowa okazja aby zobaczyć na służbie dwa wspaniałe parowozy.

Borsig Bn2t – został wyprodukowany w Zakładach Augusta Borsiga w Berlinie w 1925 roku. Pełnił służbę w majątku ziemskim w Obrzycku, a po wojnie w Zakładach Chemicznych w Chorzowie, gdzie później został  pomnikiem. Przekazany Poznańskiemu Klubowi Modelarzy Kolejowych, został odbudowany i – w 1999 roku – skierowany do eksploatacji. Od tej pory Borsig budzi niesłabnący zachwyt wśród podróżnych. Od kilku lat Borsig reprezentuje Poznań na Międzynarodowych Zlotach Kolei Wąskotorowych, które odbywają się właśnie w Białośliwiu.

W najbliższy weekend, po raz pierwszy w sezonie 2020, towarzyszył mu będzie Lowa26004 z parowozowni w Białośliwiu. Ten parowóz został wyprodukowany w 1951 roku w Poczdamie-Babelsbergu. Początkowo wykorzystywano go w Przedsiębiorstwie Robót Kolejowych w Krakowie, a później w żwirowni w Mirosławiu Ujskim.  Po zakończeniu eksploatacji był pomnikiem, następnie trafił do skansenu, aż wreszcie zajęli się nim miłośnicy z Białośliwia. Po 35 latach postoju, w tym 3 latach napraw, w ubiegłym roku wrócił na tory.

Dwa parowozy pojawią się na wąskich torach Maltanki już w najbliższy weekend – 29 i 30 sierpnia. Następnie jeszcze 12 i 13 września Lowa zastąpi w ruchu Borsiga, a 26 i 27 września znów wszystkie pociągi będą prowadzone trakcją parową. Tradycyjnie składy będą się mijać na stacji Balbinka.

Użyte w artykule zdjęcia: LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz