Aglomeracja

Luboń – atrakcyjny turystycznie! Serio!

Szlak przemyslowy - Hala Poelziga  Foto: Jakub Pindych

Okazuje się, że Luboń to nie tylko sypialnia dla poznaniaków, to także miejsce z zaskakującą historią i oryginalnymi zabytkami. W ostatnią sobotę września odbędzie się pierwsza wycieczka „Lubońskim Szlakiem Architektury Przemysłowej”. Mieszkańcy i turyści będą mogli odwiedzić i poznać historię sześciu miejsc związanych z przemysłowym dziedzictwem podpoznańskiego miasta.

Wśród miejsc nie zabraknie pochodzącej z 1907 roku ponad 300-metrowej monumentalnej hali magazynowej, zaprojektowanej przez Hansa Poelziga, twórcy słynnej Wieży Górnośląskiej, która stała w miejscu obecnej iglicy MTP. Oprócz niej będzie można zobaczyć dawną fabrykę drożdży, nawiązującą swą architekturą do średniowiecznych zamków, a także czerpiące w swej stylistyce z secesji zakłady przetworów ziemniaczanych. Oba obiekty pochodzą z pierwszej dekady XX wieku.

Na szlaku znalazły się również miejsca związane z codziennym życiem Lubonia: zabytkowa szkoła, dworzec i osiedla robotnicze oraz Park Siewcy z charakterystycznym pomnikiem.

Luboński Szlak przemyslowy

Szlak jest wspólną inicjatywą Miasta Lubonia, Ośrodka Kultury w Luboniu, Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej oraz lubońskich firm do dziś funkcjonujących w dawnych fabrykach.

Historia Lubonia jest nierozerwalnie związana z przemysłem. Mam nadzieję, że dzięki szlakowi ponad stuletnie fabryki staną się atrakcją turystyczną. Szczególnie, że nasze miasto jest bardzo atrakcyjnie położone nad Wartą, w sąsiedztwie Wielkopolskiego Parku Narodowego – mówi Zastępca Burmistrz Miasta Luboń Mateusz Mikołajczak.

Wielu współczesnych turystów szuka miejsc nietuzinkowych, których nie można znaleźć w najpopularniejszych przewodnikach. Odpowiedzią na takie potrzeby jest „Luboński Szlak Architektury Przemysłowej”. Warto dodać, że mógł on powstać dzięki współpracy samorządu, lokalnych instytucji i firm oraz naszej organizacji – tłumaczy Wojciech Mania z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

Podziękowania należą się też właścicielom tych obiektów, szczególnie, że część z nich nadal jest wykorzystywana w celach produkcyjnych – dodaje Rafał Marek, inicjator powstania szlaku.

Szlak będzie można zwiedzać z przewodnikiem w każdą ostatnią sobotę miesiąca – pierwsza już 26 września, o godz. 10. Specjalny autobus rusza spod Muzeum Narodowego w Poznaniu. Bilety w cenie 15 zł (normalny) lub 12 zł (ulgowy) można rezerwować drogą mailową: infolubon@gmail.com lub telefonicznie: 61 813 0072 i 500 287 325 (Ośrodek Kultury w Luboniu).

Szlak przemyslowy

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz