Dopiewo

Kwiatami udekorowano miejsca pamięci

Kwiatami udekorowano publiczne miejsca pamięci  Foto: UG Dopiewo

200 donic z kwiatami, których nie zdołano sprzedać przed Świętem Wszystkich Świętych, ułożono między innymi przy pomnikach i miejscach pamięci na terenie gminy Dopiewo.

To zasługa Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Palędziu.

Kwiaty pochodziły od ogrodnika, który nie zdołał ich sprzedać przed Świętem Wszystkich Świętych. O możliwości bezpłatnego ich odebrania przez organizacje pozarządowe Panie dowiedziały się przypadkowo. Złożyły wniosek, a w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu wskazano gospodarstwo, skąd można było odebrać kwiaty.

Zadeklarowałyśmy, że możemy zaopiekować się 200 doniczkami, choć jak się okazało na miejscu, mogłyśmy spożytkować i 1.000 doniczek – relacjonują Panie z z Koła Gospodyń Wiejskich w Palędziu – w szklarniach zostało bardzo dużo kwiatów, które w najbliższych dniach miały trafić na przemiał, smutny widok.

200 doniczek kwiatów ukwieciło gminne kapliczki, przydrożne krzyże, pomniki i miejsca pamięci. Wszystkie kwiaty z gospodarstwa ogrodniczego w Plewiskach zostały ustawione w miejsca pamięci na terenie gminy Dopiewo.

Panie rozwożąc kwiaty pamiętały o wszystkich gminnych miejscowościach, starając się odwiedzić także te odleglejsze miejsca, jak choćby Zborowo, Podłoziny czy Żarnowiec. Jak podkreślają o wiele z tych miejsc ludzie dbają. Świadczyły o tym świeże kwiaty w wazonie, znicze. Pod pomnikami złożone były biało- czerwone wiązanki.

Były jednak i nieco zapomniane i zaniedbane zakątki, które rozjaśniły dopiero nasze dąbki – dodają Panie – bardzo nas cieszy, że nasze lokalne miejsca kultu i pamięci wyglądają dzięki nam jeszcze piękniej.

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Palędziu Foto: UG Dopiewo
Użyte w artykule zdjęcia: UG Dopiewo

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz