K U L T U R A

Kultura 2023

Artonik otwiera Festiwal Teatralny Malta  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Nowa siedziba Teatru Muzycznego, tańsze bilety do teatrów, Społeczne Miejsce Kultury Olimpia. To tylko niektóre z projektów, które będą realizowane w najbliższych latach w Poznaniu.

Wierzę, że to kultura nadaje sens rozwojowi miasta, a uczestnicząc w niej, kształtujemy życie społeczne. Kultura jest także dobrem wspólnym i nie może być zawłaszczana przez żadną ideologię. Chcę, żeby udział w kulturze był po prostu codziennością, a mieszkanki i mieszkańcy Poznania mieli do niej jak najlepszy dostęp – deklaruje Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta Poznania.

Kluczową inwestycją kulturalną w najbliższych latach będzie budowa nowej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu. Niedługo zostanie ogłoszony konkurs architektoniczny na projekt budynku, który ma się mieścić przy ul. Skośnej – pomiędzy Akademią Muzyczną a torami kolejowymi.

Nowy Teatr Muzyczny zlokalizowany będzie w niewielkiej odległości od innych instytucji kultury – Filharmonii, Auli UAM, Teatru Wielkiego, czy CK Zamek. Będzie on również widoczny od ul. Roosevelta, ronda Kaponiera, ul. Głogowskiej i mostu Dworcowego. Zależy więc nam na ciekawym projekcie, który dobrze wkomponuje się w otoczenie, ale jednocześnie będzie wyjątkowy – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Od marca wprowadzono zakaz handlu w większość niedziel. Zamiast do galerii handlowych poznaniacy będą mogli pójść do teatru. Już w czerwcu ruszy pilotażowy program – Niedziele w teatrze. W niehandlowe niedziele będzie można skorzystać z 50-procentowej obniżki cen biletów do miejskich teatrów. Już w czerwcu, jako pierwszy, taką możliwość zaoferuje Teatr Polski. Od września tańsze bilety w niedziele będą dostępne w teatrach: Animacji, Muzycznym i Centrum Sztuki Dziecka. W przyszłym roku, do miejsc z biletami za połowę ceny, dołączy z kolei Teatr Ósmego Dnia. Również inne poznańskiej instytucje kultury będą zachęcały do udziału w niedzielnych wydarzeniach – Wspólna Niedziela na Zamku, czy bezpłatne wystawy w Galerii Miejskiej Arsenał.

Intencją władz miasta jest inspirowanie i wspieranie kulturotwórczych miejsc, swoistych “przystanków kultury” blisko poznanianek i poznaniaków. Z myślą o nich planowany jest konkurs „Osiedle Warte Poznania” będący rozszerzeniem projektu „Centrum Warte Poznania”, działającego na pięciu osiedlach śródmiejskich.

Konkurs „SeniorAkcja” jest naturalną konsekwencją polityki Miasta ukierunkowaną na aktywizację osób starszych. Z kolei „Poznański Program Edukacji Kulturowej” ma na celu przygotowanie i wprowadzenie programu edukacji kulturowej. Zostanie również rozpisany konkurs na projekty kulturalne na Inea Stadionie.

Wsparcia wymaga olbrzymi potencjał poznańskich muzyków, dlatego w planach prezydenta jest tworzenie Próbowni – miejsc dla poznańskich zespołów i muzyków.

W zeszłym roku w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego wśród trzech zwycięskich projektów ogólnomiejskich znalazł się „Olimpia. 4940m2 dla kultury i edukacji”. Dzięki głosom poznaniaków uzyskano 2 mln zł na remont dawnego domu kultury – z myślą o stworzeniu Społecznego Miejsca Kultury Olimpia. W przyszłości będzie ono siedzibą poznańskich inicjatyw kulturalnych i miejscem edukacji artystycznej.

W 2018 roku budżet na współfinansowanie projektów realizowanych przez organizacje pozarządowe sięgnie rekordowych 14 milionów złotych, ale władze deklarują jego dalsze zwiększanie co roku o minimum 0,5 mln zł. Jest to szczególnie ważne w momencie kiedy Ministerstwo Kultury ogranicza dotacje dla wielu poznańskich instytucji i organizacji. Zarówno w zeszłym, jak i w tym roku, bez rządowego wsparcia pozostał m.in. festiwal Ethno Port, głośnym echem odbiło się również cofnięcie dotacji dla festiwalu Malta.

W 2011 roku o Poznaniu debatowano z perspektywy działań Sztabu Antykryzysowego na Rzecz Poznańskiej Kultury. Siedem lat później prezydent Poznania, wspólnie z artystami i animatorami, inicjuje Samorządową Kartę dla Kultury i zaprasza do jej podpisania samorządowców z całej Polski. To najlepsza miara zmian, jakich dokonaliśmy. Poznaniacy mogą znów być dumni z kultury swojego miasta – podsumowuje Jędrzej Solarski.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz