POZnań

Kto może otrzymać zwrot VAT za gaz?

ogień gaz  Foto: sxc / GUILLERMO FOCANTI

Poznaniacy mogą składać wnioski o refundację podatku VAT za gaz. O zwrot mogą ubiegać się osoby, które używają tego źródła energii do ogrzewania mieszkania. Dokumenty można składać w Poznańskim Centrum Świadczeń online lub stacjonarnie. 

O refundację mogą ubiegać się osoby, które używają gazu do ogrzewania domu lub mieszkania, ich źródło ciepła zostało zgłoszone w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków oraz nie zalegają z płatnością rachunków, Określono także progi dochodowe.

Zwrot przysługuje tym gospodarstwom domowym, których przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1500 zł na osobę w wieloosobowym.

O refundację nie mogą ubiegać się osoby, które używają gazu jedynie do podgrzewania wody i przygotowywania posiłków lub wykorzystują do ogrzewania gaz LPG.

Jakie dokumenty będą potrzebne, aby otrzymać zwrot? Oprócz wniosku trzeba także dołączyć fakturę za gaz, dowód zapłaty, oświadczenie o dochodach.

Dokumenty można składać bezpośrednio w Poznańskim Centrum Świadczeń przy ul. Wszystkich Świętych 1 (obowiązuje wcześniejsza rezerwacja wizyty poprzez formularz online lub telefonicznie – 61 646 33 44). Przyjmowane są także poprzez skrzynkę ePUAP PCŚ. Można je również składać pocztą tradycyjną na adres PCŚ: ul. Wszystkich Świętych 1; 61-843 Poznań.

Poznańskie Centrum Świadczeń spodziewa się od 5 do 10 tysięcy wniosków o refundację VAT. Jak podaje Ministerstwo Środowiska i Klimatu w całym kraju zwrot VAT będzie dotyczyć ok. 300 tys. gospodarstw domowych. 

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie PCŚ. Na pytania o zwrot podatku VAT odpowiedzą także pracownicy miejskiej infolinii Poznań Kontakt – 61 646 33 44. 

Możliwość ubiegania się refundację podatku VAT wprowadziła ustawa o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. 

Użyte w artykule zdjęcia: sxc / GUILLERMO FOCANTI

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz