POZnań

Księga kondolencyjna została wystawiona w Urzędzie Miasta

Księga kondolencyjna w Urzędzie Maista  Foto: materiały prasowe / UMP

8 września, w wieku 96 lat, zmarła królowa Elżbieta II. Była najdłużej panującą monarchinią w historii. W Urzędzie Miasta Poznania została wyłożona księga kondolencyjna, do której mogą wpisywać się mieszkańcy.

Informację o śmierci brytyjskiej królowej przekazano w czwartek, 8 września, ok. godz. 19:30. Wcześniej pojawiały się doniesienia o jej złym stanie zdrowia. Elżbieta II rządziła od 1952 roku, na początku tego roku obchodzona była huczna rocznica 70-lecia jej panowania. Następcą tronu został jej syn – który przyjął imię Karol III. 

W holu na parterze Urzędu Miasta Poznania przy placu Kolegiackim 17 została wyłożona księga kondolencyjna. Pierwszy wpis zamieścił prezydent Jacek Jaśkowiak:

Poznań żegna z bólem i smutkiem Jej Wysokość Królową Elżbietę II. Królowa definiowała naszą epokę. W dobie rewolucyjnych i dramatycznych zmian była niewzruszoną skałą. Uniwersalnym wzorem służby swojemu krajowi, narodowej wspólnoty, ale także znacznej części ludzkości. Wielu poznaniankom i poznaniakom będzie Jej brakowało.

Słowa wsparcia oraz kondolencje mogą wpisywać wszyscy mieszkańcy Poznania. Wpisywać można się codziennie w godz. 8:00-18:00. Księga wyłożona będzie przez tydzień, do najbliższego piątku, 16 września. Po tym dniu zostanie przekazana do brytyjskiej ambasady.

Jeszcze na dwa dni przed śmiercią, we wtorek, 6 września, monarchini spotkała się z nowo wybraną premierką Wielkiej Brytanii, Liz Truss, prosząc o utworzenie rządu i przekazując jej oficjalnie władzę. Z uwagi na stan zdrowia, audiencja odbyła się za zamku Balmoral w Szkocji, a nie tradycyjnie w pałacu Buckingham. Podczas panowania królowej urząd pełniło 15 premierów.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz