POZnań

Książkomaty gotowe do pracy

Książkomat Foto: materiały prasowe / UMP

Książkomaty są już dostępne dla czytelników. To rozwiązanie, umożliwiające korzystanie z oferty Biblioteki Raczyńskich w rejonach miasta, w których brakuje stacjonarnych placówek tej instytucji. Na poznańskich ulicach stanęło w sumie 11 urządzeń. 

Od poniedziałku, 9 maja można korzystać z książkomatów, które stanowią dopełnienie oferty bibliotecznej. W każdym z jedenastu urządzeń znajdują się 93 skrytki, z miejscem na kilka książek. Łącznie mogą one pomieścić ok. 3 tysięcy publikacji. 

Jedenaście książkomatów Biblioteki Raczyńskich postawiono w miejscach, gdzie poznaniacy często przebywają: na pętlach tramwajowych, przy sklepach, w takich miejscach, gdzie ta obecność jest naturalna – mówi Anna Gruszecka, dyrektorka Biblioteki Raczyńskich. – Sieć książkomatów nie zastępuje filii bibliotecznych, ale je uzupełnia, bo zależy nam na tym, aby każdy miał możliwość dotarcia do książki jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania albo pracy.

W książkomacie będzie można odbierać zmówione elektronicznie tytuły, oddawać te wypożyczone, a także korzystać z dzieł w Bibliotece 24, czyli oferty publikacji zaproponowanych przez bibliotekarzy. “Kluczem” pozwalającym zamawiać, odbierać i zwracać książki jest karta czytelnika, którą można wyrobić bezpłatnie w każdej filii biblioteki.  

Lokalizacje książkomatów:

 • ściana marketu Carrefour przy ul. Nowogrodzkiej 13/15 (Antoninek)
 • ściana przy budynku Poczty Polskiej, ul. Szczepankowo 72D (Szczepankowo) 
 • ściana budynku bloku przy ul. Katowickiej 53c (Rataje)
 • w prześwicie pawilonu na osiedlu Lecha 121 (Rataje)
 • ściana marketu Lidl przy ul. Zamenhofa 132 (Rataje)
 • przy pętli autobusowej Starołęka, rejon ul. Książęca-Starołęcka (Starołęka)
 • teren przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 przy ul. Jesionowej 14 (Świerczewo) 
 • ściana budynku przy pętli tramwajowej Górczyn, ul. Zgoda (Górczyn)
 • ściana budynku przy pętli tramwajowej Junikowo, ul. Grunwaldzka (Junikowo)
 • ściana marketu Chata Polska przy ul. Złotowskiej 45 (Ławica)
 • ściana marketu Lidl, rejon ulic: Literackiej, Koszalińskiej, Adama Poszwińskiego (Strzeszyn).

Zakup książkomatów realizowany jest w ramach projektu “Modernizacja budynku Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu oraz konserwacja i digitalizacja cennych zasobów bibliotecznych”  współfinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020. Natomiast działania związane z promocją i obsługą urządzeń finansowane są z projektu “Sztuczna inteligencja w służbie książki”, który korzysta  z dotacji z Programu Kultura w ramach Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021. Koszt przedsięwzięcia to 1 897 108 zł.

Więcej informacji, w tym regulamin korzystania oraz instrukcja obsługi książkomatów można znaleźć na stronie internetowej Biblioteki Raczyńskich.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz