Sport

Krajowa Liga Zapaśnicza: przegrana poznaniaków

WZS WKS Grunwald - KS Sobieski Poznań - AKS Wrestling Team  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Ewelina Jaskowiak

Mecz o pozycję wicelidera grupy “A”, w przedmeczowych opiniach oceniany był jako wydarzenie III kolejki PWPW KLZ. Były to jak najbardziej trafione przedmeczowe oceny. Od pierwszej walki na macie w Radomiu, kibice nie mogli narzekać na brak sportowych wrażeń. Zawodnicy obu klubów stworzyli widowisko zapaśnicze na najwyższym sportowym poziomie. Mecz był wyśmienitą promocją sportu zapaśniczego. Ci, którzy mieli okazję obserwować mecz na żywo, wychodzili z sali zadowoleni i żyli jeszcze meczowymi emocjami. Emocji, dramaturgii meczowej było mnóstwo, co pokazuje, że zapasy w formule PWPW KLZ, są dyscypliną, którą ogląda się z przysłowiowymi wypiekami na twarzy. Pojedynek drużyn, które w składach mają zawodników światowego formatu , rozpoczął się od walki w kategorii wagowej 48 kg kobiet. Zmierzyły się reprezentująca gospodarzy Bułgarka Migliena Selishka i Iwona Matkowska, dwukrotna uczestniczka Igrzysk olimpijskich.

Pierwsza runda bardzo wyrównana, dopiero w 2 min. i 20 sek. rundy sprowadzenie i dwa udane ataki w parterze Bułgarki. Prowadzenie po pierwszej rundzie 6:1 dla Miglieny Selishki. Druga runda to próby ataków w wykonaniu Iwony Matkowskiej. Dwa udane zejścia do nogi i na 10 sekund do końca walki było już tylko 6:5 dla Bułgarki. Mimo ambitnej postawy Iwony Matkowskiej, to Migliena Selishka zdobyła dla swojej drużyny pierwsze punkty. Stan meczu 3:1 dla Boruta – Olimpijczyk Wrestling Team Zgierz& Radom.

W kategorii wagowej do 57 kg w stylu wolnym spotkali się dwaj bracia. Ukraińcy Iwan i Oleksandr Izdebski. W tym bratobójczym pojedynku faworytem był starszy z braci Iwan, reprezentujący ekipę gospodarzy. Doświadczony i bardziej utytułowany Iwan Izdebski od początku dyktował warunki w tym pojedynku. Początek 2:0, dla Iwana Izdebskiego. Młodszy z braci nie zamierzał jednak odpuszczać i ku zdziwieniu trenerów Boruty-Olimpijczyka pierwsza runda kończy się 2:2. W czwartej minucie walki prowadzenie 4:2 obejmuje Iwan Izdebski i po chwili dokłada kolejne dwa. Od tego momentu walki starszy z braci dominuje w tej walce. 8:3 w tym pojedynku dla Iwana Izdebskiego . Kolejna wygrana walka gospodarzy i stan meczu 6:2..

Klasycy rozpoczęli mecz tradycyjnie od kategorii wagowej do 66 kg. W tym pojedynku walczyli, doskonale się znający Michał Kośla (Boruta-Olimpijczyk Wrestling Team Zgierz&Radom) i Dominik Sikora (WZS WKS Grunwald -KS Sobieski Poznań). Od początku walki, lepiej przygotowany do walki pod względem fizycznym Michał Kośla dyktuje warunki. Sprowadzenie, wypchnięcie za matę, wózki, to arsenał, który dał mu zwycięstwo przez przewagę techniczną. Michał Kośla zwycięża 13:0. Drużyna gospodarzy prowadzi już w meczu 10:2

Kategoria 58 kg i walka światowego formatu. Brązowa medalistka Mistrzostw Świata 2017 Roksana Zasina kontra, olimpijka z Rio de Janeiro – Katarzyna Krawczyk. Pierwsze dwie minuty wyrównane, z lekka przewagą Roksany Zasiny. W parterze nie udaję się jej wykonać udanej akcji. Na 30 sekund przed końcem rundy Katarzyna Krawczyk również nie wykorzystuje swojej szansy w parterze i runda kończy się 0:0. Na 45 sekund przed końcem walki Roksana wykonuje rzut po przechwycie nogi -4:0 Wypchniecie za matę i 4:1. Piękny pojedynek. Walka do ostatnich sekund i publiczność w Radomiu szaleje z radości. Roksana Zasina na punkty wygrywa 4:1, a gospodarze prowadzą już 13:3.

W kategorii wagowej do 74 kg, w stylu wolnym zmierzyli się, reprezentujący wojów z Poznania Bartosz Dobicki i “młody wilk” ze Zgierza, Marcin Majka. Dobre przygotowanie fizyczne Bartosza Dobickiego, kontra spryt i niekonwencjonalny styl walki Marcina Majki. W pierwszej rundzie obaj zawodnicy starali się objąć prowadzenie. Mimo wręcz kociej sprawności, w akcji pod koniec rundy ,żadnemu z nich nie udało się zdobyć punktów. Po pierwszej rundzie 0:0. Druga runda zaczęła się od prób ataków Marcina Majki, który narzucił swój styl walki. Był aktywniejszy, ale to Bartosz Dobicki wykorzystał moment nieuwagi młodego Marcina Majki. Bartosz Dobicki zwyciężył w walce 2:0. Punkty na konto WZS WKS Grunwald -KS Sobieski Poznań. Stan meczu 13 :6.

Kolejna walka to pojedynek gigantów zapaśniczej maty w stylu klasycznym. Efektownie i skutecznie walczący Mistrz Polski w kategorii wagowej do 75 kg – Arkadiusz Kułynycz, kontra brązowy medalista Mistrzostw Europy i Mistrz Polski w kategorii wagowej do 85 kg, Tadeusz Michalik. Na tę walkę czekała cała zapaśnicza Polska. Od początku pojedynku Tadeusz Michalik wykorzystuje swoją przewagę fizyczną. Wypchnięcie za matę i wózki w parterze. Na tablicy wyników 6:0 dla poznańskiego woja. Takim wynikiem kończy się pierwsza runda. Walka miała decydujące znaczenie w kontekście przebiegu dalszej części meczu, co dało się zauważyć po zdecydowanym ataku Kułynycza, zaraz po gwizdku rozpoczynającym druga rundę walki. Arek Kułynycz osiągnął przewagę, co zaowocowało wywalczeniem ataku w parterze. Michalik wybronił parter. Na minutę do końca walki aktywniejszy Kułynycz ponownie wywalczył parter, ale i tym razem zawodnik z Poznania wybronił pozycję parterową. 6:0 dla Tadeusza Michalika. Mecz nabiera rumieńców, stan spotkania 13:9.

Przed radomską publicznością kolejna zapaśnicza uczta, bowiem w kategorii wagowej do 69 kg zmierzyły się gwiazdy światowych zapasów. Taybe Yusein -wicemistrzyni Świata i wicemistrzyni Europy i brązowa medalistka olimpijska- Monika Michalik. Obie znają się doskonale. Walka zapowiadana była jako rewanż za finał mistrzostw Europy. Mistrzynią Europy została Monika Michalik, ale tamten pojedynek był bardzo wyrównany, co zapowiadało emocje w tej walce.
Początek tej walki to zapaśnicze szachy, z nieznaczna przewagą Bułgarki. To ona wywalczyła atak w pozycji parterowej. Po chwili kibice przecierali oczy ze zdumienia. Taybe Yusein przechwyciła rękę i wykonała sześc wózków, co jednoznaczne było z przewagą techniczną i wielką radością gospodarzy. 17: 9 prowadzenie Boruta-Olimpijczyk Zgierz & Radom .

Dwa pojedynki do końca meczu. Walka w kategorii wagowej do 97 kg, w stylu wolnym to pojedynek olimpijczyka z Rio de Janeiro Radosława Barana ( WZS WKS Grunwald – KS Sobieski Poznań) i młodego, wicemistrza Europy do lat 23 Mateusza Filipczaka ( Boruta- Olimpijczyk Wrestling Team Zgierz&Radom ). Obaj znają się doskonale, stąd pierwsza runda była bardzo wyrównana. Ataki w parterze i skuteczne obrony pozycji parterowej. Pierwsza runda kończy się 0:0.
Na niespełna 1.15 min. przed końcem walki, Radosław Baran skutecznie atakuje i zdobywa dwa punkty. Po chwili dodaje kolejne dwa i mimo bardzo ambitnej postawy Mateusza Filipczaka to Radosław Baran zwycięża w tej ciekawej walce.

W ostatniej walce meczu spotkali się Rafał Płowiec (Boruta-Olimpijczyk Wrestling Team Zgierz&Radom ) i Marcin Olejniczak ( WZS WKS Grunwald -KS Sobieski Poznań ). Młodość kontra doświadczenie, tak można określić ten pojedynek. Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski i Mistrz Polski, Marcin Olejniczak walczył o punkty dla swojej drużyny z Młodzieżowym Mistrzem Polski 2017 i tym, który w przyszłości ma szansę stać się numerem jeden w kraju, Rafałem Płowcem. Początek walki to prowadzenie Marcina Olejniczaka 2:1. Dużo przepychania, wykluczania i wynik tej walki miała rozstrzygnąć druga runda i to, który z wojowników zachował więcej sił. Na niespełna minutę i 30 sekund do końca walki, punkty zdobywa doświadczony Marcin Olejniczak. Walka kończy się zwycięstwem zawodnika WZS WKS Grunwald – KS Sobieski Poznań. Marcin Olejniczak 4:1. Cały mecz 18:16 dla ekipy gospodarzy – Boruta-Olimpijczyk Wrestling Team Zgierz&Radom.
Mecz pełen sportowych emocji i zaciętych pojedynków. Po III kolejkach PWPW KLZ w grupie “A” Boruta – Olimpijczyk Wrestling Team Zgierz&Radom wiceliderem grupy.

Boruta-Olimpijczyk Wrestling Team Zgierz&Radom v WZS WKS Grunwald – KS Sobieski Poznań 18:15

48 kg -zapasy kobiet
Migliena Selishka v Iwona Matkowska (3:1 ) (pkt. Tech. 6:5)

57 kg FS – styl wolny
Iwan Izdebski v Oleksandr Izdebski (3:1) ( 8:3 )

66 kg GR -styl klasyczny
Michał Kośla v Domink Sikora (4:0 ) ( 13:0 )

58 kg FW
Roksana Zasina v Katarzyna Krawczyk (3:1 ) ( 4:1 )

74 kg FS
Marcin Majka v Bartosz Dobicki ( 0:3 ) ( 0:2 )

85 kg GR
Arkadiusz Kułynycz v Tadeusz Michalik ( 0:3 ) ( 0:6 )

69 kg FW
Taybe Yusein v Monika Michalik (4:0 ) ( 12:0 )

97 kg
Mateusz Filipczak v Radosław Baran ( 0:3 ) ( 4:0 )

130 kg GR
Rafał Płowiec v Marcin Olejniczak ( 1:3 ) ( 1 :4 )

MVP : TAYBE YUSEIN ( Boruta-Olimpijczyk Wrestling Team Zgierz& Radom )

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter, lepszyPOZNAN.pl / Ewelina Jaskowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz