POZnań

Kotom na ratunek

51. urodziny schroniska w Poznaniu (30.05.2015)  Foto: lepszyPOZNAN / © Karolina Kiraga

Już kolejny, czwarty raz, ustawiane są na terenie Poznania domki dla kotów. Do tej pory ustawiono ich w sumie 180 w różnych częściach miasta. Równolegle władze Poznania wspierają akcję dokarmiania kotów żyjących wolno, by łatwiej zniosły zimę.

Wolno żyjące koty są naszymi sojusznikami, gdyż pozbywają się gryzoni takich jak myszy czy szczury – podkreśla Małgorzata Lamperska z poznańskiego schroniska – dzięki dokarmianiu, a także budowie domków dla nich staramy się zagwarantować im godziwe warunki życia.

Miejsca, w których staną domki są wskazywane przez osoby dokarmiające koty. Do postawienia kociej budki jest wymagana zgoda właściciela bądź administratora terenu. Pierwsze domki są już na ogródkach działkowych im. Żwirki i Wigury na Ławicy. Pozwalają one schronić się kotom nie tylko przed deszczem czy śniegiem, ale też mrozem. Są zbudowane z drewna, mają dach obity blachą, a także ocieplane ściany. Posiadają dwa wejścia i otwierany dach. Jest też posłanie oraz miska z karmą.

Wszystkich lokalizacji powstania domków dla kotów jeszcze nie znamy, gdyż jest to uzależnione od osób z nami współpracujących, ale wiemy, że takie domki pojawią się m.in. na osiedlu Tysiąclecia czy na Ogrodach – dodaje Małgorzata Lamperska.

Na pomoc Miasta mogą jednak liczyć nie tylko wolno żyjącym kotom. Rozpoczęła się też akcja dokarmiania ptaków, ale na tym nie koniec.

Wraz z Uniwersytetem Przyrodniczym chcemy również pomóc przetrwać zimę jeżom mieszkającym na terenie Poznania – informuje Ziemowit Borowczak. z Urzędu MIasta Poznania – niegdyś zapadały one w sen zimowy, jednakże ze względu na hałas i uciążliwe dla nich warunki miejskie, dziś robią to coraz rzadziej i powinniśmy pomóc im przetrwać tę porę roku.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN / © Karolina Kiraga, schronisko.com, Schronisko dla zwierząt w Poznaniu

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz