Aglomeracja

Kościoły w czerwonej i żółtej strefie – jakie obostrzenia?

Poznańska Fara  Foto: findingtheuniverse.com / Laurence Norah

Od soboty (17.10) Poznań i powiat poznański znajdują się w czerwonej strefie. Pozostałe powiaty obwiązują obostrzenia strefy żółtej. Dotyczą one również udziału w mszach. Arcybiskup Metropolita Poznański udzielił dyspensy od niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we mszy.

W strefie żółtej jeśli wydarzenie religijne odbywa się w kościele, to istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. w uroczystościach religijnych limit 1 osoba na 4 m². Natomiast w strefie czerwonej podczas mszy w kościele obowiązuje oprócz zasłaniania ust i nosa limit 1 osoba na 7 m².

Proszę o przyjęcie ze zrozumieniem poniższych wytycznych i ścisłe ich przestrzeganie, nawet jeśli wierni wprost nie zgłaszają takich oczekiwań lub wydaje się, że w danej parafii nie ma takich potrzeb – apeluje Stanisław Gądecki, Arcybiskup Metropolita Poznański.

Nadal obowiązuje dyspensa od niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we Mszy św. dla osób w podeszłym wieku i kobiet w stanie błogosławionym, osób z objawami infekcji, a także osób, które czują wielką obawę przed zarażeniem.

Dodatkowo dyspensa została udzielona wszystkim wiernym Archidiecezji Poznańskiej oraz wiernym przebywającym na terenie Archidiecezji Poznańskiej do czasu zniesienia ograniczeń]. 

W związku z ograniczeniami dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych w tzw. strefie czerwonej udzielam ponadto ogólnej dyspensy od wspomnianego obowiązku osobom przebywającym w takiej strefie w okresie jej obowiązywania – ogłasza Stanisław Gądecki.

Arcybiskup dodał także, że podczas każdej liturgii należy umożliwić wiernym przyjęcie Komunii Świętej zarówno do ust, jak i na rękę. Nie wolno zmuszać wiernych do przyjmowania Komunii Świętej na rękę, jak również nie wolno pozbawiać wiernych możliwości przyjęcia Komunii Świętej na rękę, nawet jeśli wierni wprost nie domagają się tego.

Sam abp. Stanisław Gądecki jest zakażony koronawirusem. U przebywającego od kilku dni na kwarantannie metropolity poznańskiego badania laboratoryjne dały pozytywny wynik w sobotę (17.10). Wcześniej zakażenie wykryto u sekretarza generalnego KEP bp. Artura Mizińskiego i u bp. Szymona Stułkowskiego.

Stanisław Gądecki, Arcybiskup Metropolita Poznański pozostaje w izolacji domowej, jest osłabiony, ale czuje się dobrze – czytamy w komunikacie.

Pozytywny wynik testu otrzymał też bp Grzegorz Balcerek oraz kilku pracowników Kurii.

Użyte w artykule zdjęcia: findingtheuniverse.com / Laurence Norah

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz