Korfballowy weekend

Polska Liga Korfballu Azs Politechnika Poznań - AZS Balluff Wro  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Wczorajsze spotkanie Polskiej Ligi Korfballu jednym punktem wygrali wrocławianie. Mimo, że pierwszą połowę udało zakończyć się zwycięstwem akademików z poznania, to w drugiej części gry ulegli 14:15. Dzisiaj o godzinie 12:00 w hali sportowej politechniki Poznańskiej na Piotrowie odbędzie się spotkanie rewanżowe.

Czym jest Korfball? Jak podaje Wikipedia, to gra zespołowa, mieszana. W każdej drużynie występują cztery kobiety i czterech mężczyzn. Boisko podzielone jest na 2 strefy: ataku i obrony. Gra polega na zdobyciu większej niż przeciwny zespół liczby punktów, poprzez wrzucenie piłki do kosza umocowanego na 3,5m słupie (bez tablicy). W oficjalnych meczach drużyna ma 25 sekund na rozegranie akcji ataku (liczone od momentu wejścia w posiadanie piłki przez zawodnika w strefie ataku lub po dotknięciu piłki obręczy kosza gdy następnie przejmie ją zawodnik atakujący). Podczas gry nie wolno kozłować, przemieszczać się z piłką ani podawać piłki z rąk do rąk bez fazy lotu piłki. Nie wolno grać bezpośrednio przeciwko osobie przeciwnej płci. Bardzo ważną zasadą jest także pozycja broniona, która umożliwia utrzymanie gry bezkontaktowej.

Punkty zdobywa się wrzucając piłkę (o wymiarach piłki nożnej) do kosza przeciwnika. Każdy prawidłowy rzut do kosza daje jeden punkt. Co dwa punkty, niezależnie która drużyna je zdobędzie, następuje zmiana stref podczas której obrońcy przebiegają do ataku a atakujący do obrony. Obrońcy zatem stają się atakującymi, a atakujący stają się obrońcami. Nie wolno sobie dowolnie zmieniać stref. Może to następować tylko co dwa kosze oraz – niezależnie od wyniku – po przerwie.

AZS Politechniki Poznań – AZS Balluff Wrocław 14:15 (9:8)

Aktualizacja: Niestety w spotkaniu rewanżowym poznaniacy przegrali. AZS Politechnika Poznań – AZS Balluff Wrocław 16:21 (9:11)