Aglomeracja

Koperta pod specjalnym nadzorem

Karta parkingowa dla osób niepełnosprawnych  Foto: © lepszyPOZNAN.pl / Karolina Kiraga

Osoby niepełnosprawne, korzystające z kart parkingowych, mogą nieodpłatnie zaparkować swój samochód między innymi na kopertach, które są wyznaczone znakami drogowymi. Takie miejsca postojowe są szersze od pozostałych i umieszczane w pobliżu ośrodków zdrowia czy instytucji użyteczności publicznej. To bardzo ważne dla osób z niepełnosprawnością narządów ruchu. Jednak pomimo systematycznie zaostrzanych kar zdarzają się osoby, które takie miejsca postojowe zajmują nieprawnie posługując się kartą parkingową innej osoby.

W lutym do straży miejskiej wpłynęło zgłoszenie dotyczące podejrzenia o nielegalne posługiwanie się kartą parkingową osoby niepełnosprawnej. Kierujący samochodem osobowym marki Ford parkował swój pojazd na kopercie dla niepełnosprawnych przy ul. 3 Maja wykładając ważną kartę parkingową. Strażnicy wykonali dokumentację fotograficzną używanego dokumentu, natomiast obserwatorzy monitoringu miejskiego zarejestrowali przyjazd oraz odjazd samochodu. Z nagrań wynikało, że kierujący wskazanym Fordem nie przewoził żadnej osoby niepełnosprawnej, tak więc wykładana karta winna być wystawiona na kierującego. Samo wylegitymowanie kierowcy i porównanie jego danych z tymi na karcie parkingowej również było możliwe dzięki łączności z obserwatorem monitoringu. Osoba ta prawdopodobnie zorientowała się w sytuacji i sprytnie unikała kontaktu ze strażnikami. Ostatecznie kierowca został wylegitymowany gdy jego pojazd zaparkowany został na kopercie przy ul. Nowowiejskiego. Za posługiwanie się kartą parkingową przez osobę nieuprawnioną ukarano mandatem w wysokości 800 zł. Natomiast pozostałe przypadki z ul. 3 Maja, które strażnicy udokumentowali, zostały przekazane pod ocenę Sądu.

Przepis pozwalający surowo karać nieuprawnione osoby posługujące się kartą parkingową funkcjonuje dopiero od kilku miesięcy. Opisany przykład jest czwartym takim przypadkiem udowodnionym przez strażników. Należy podkreślić złożoność takich czynności kontrolnych oraz wkład obserwatorów monitoringu miejskiego – tłumaczy Przemysław Piwecki, rzecznik Straży Miejskiej Miasta Pozniania .

Dla porównania, w ubiegłym roku, strażnicy zlecili odholowanie na parking strzeżony 181 pojazdów, których kierujący zaparkowali je na kopertach dla niepełnosprawnych bez kart parkingowych. W takich przypadkach karą jest mandat w wysokości 500 zł oraz koszty związane z holowaniem i przechowywaniem samochodu.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz