Aglomeracja

Koniec remontu na Podgórnej

Prace na Podgórnej  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

17 marca zakończą się prace remontowe przy pl. Wiosny Ludów, 18 marca od rana na stałe trasy wrócą tramwaje nr 3, 5, 9, 13, 16, 20 i 27 oraz autobusy linii nr 76 i 603. Rozpoczną się za to kolejne prace remontowe na torowiskach ulic Towarowej i Dąbrowskiego.

Na finansowanie prac remontowo-modernizacyjnych na torowiskach w 2016 r. przeznaczono 22 mln zł. Jeszcze w roku 2014 r. było to ok. 3 mln zł, natomiast rok później – 18,9 mln zł. Liczby te najlepiej pokazują podejście władz Poznania, dla których transport publiczny jest priorytetem.

To pozwoli nam poprawić bezpieczeństwo i komfort jazdy pasażerów, a także zwiększyć prędkość w całej sieci – wyjaśnia Piotr Snuszka, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego.

W czwartek zakończą się prace na Podgórnej, gdzie wymieniono zwrotnice w rozjeździe.

Torowisko, które jest intensywnie eksploatowane, żyje 10 lat – tłumaczył Wojciech Tulibacki, prezes MPK. – A ten rozjazd był szczególnie niebezpieczny, bo z górki, przed skrzyżowaniem i przejściem dla pieszych. Ale już od piątku rano zaczynamy normalnie funkcjonować.

Prace prowadzono kompleksowo: w tym samym czasie Aquanet naprawiał sieć kanalizacyjną, wyremontowano także studnie kablowe na torowisku od ul. Podgórnej oraz przyrządy wyrównawcze na samym moście. Wymagało to koordynacji i ustaleń z wieloma jednostkami miejskimi, między innymi Miejskim Inżynierem Ruchu, zarządem Dróg Miejskich, zarządem Transportu Miejskiego, MPK, policją, Poznańskimi Inwestycjami Miejskimi i Aquanetem i nie było łatwym zadaniem. Ale dzięki temu, jak podkreśla Bartosz Trzebiatowski z ZTM, prace remontowe trwały krócej i były mniej uciążliwe dla mieszkańców.

18 marca na swoje trasy sprzed remontu wrócą tramwaje 7 linii, nr: 3, 5, 9, 13, 16, 20 i 27 oraz autobusy linii nr 76 i 603. Rozkład jazdy linii nr 603 zostanie skorygowany: z przystanku Luboń Lasek autobus będzie wyjeżdżał 2-3 minuty później. Zlikwidowane zostaną linie tramwajowe nr 22 i 29. Tramwaj linii nocnej nr 201 będzie kursował przez śródmieście od nocy z 18 na 19 marca (piątek/sobota).

Dwa kolejne remonty torowe, które się rozpoczynają, na szczęście nie będą miały wpływu na funkcjonowanie komunikacji tramwajowej. Będą one dotyczyły ulic: Towarowej i Dąbrowskiego. Na Towarowej konieczna jest wymiana konstrukcji torowiska: szyn, podkładów i podbudowy oraz nawierzchni, a także sieci, ponieważ w w obecnym stanie to torowisko nie nadaje się do użytkowania. Jest to trasa “zapasowa” i obecnie nie jest wykorzystywana, ale gdyby zaistniała konieczność puszczenia tamtędy tramwajów – nie byłoby to możliwe ze względu na jej stan techniczny.

Remont ma umożliwić poprowadzenie ruchu tramwajowego ulicą Towarową, zarówno w sytuacjach awaryjnych, jak i w przypadku organizacji objazdów. Możliwość wytyczenia linii tramwajowych przez tę ulicę zostanie wykorzystana podczas majowego remontu rozjazdów na moście Dworcowym. Prace obejmą odcinek od końca robót wykonanych w ramach przebudowy skrzyżowania ulic Matyi i Towarowej do przystanku przy ul. Św. Marcin.

Skrzyżowanie ulic Św. Marcin i Towarowej zostanie objęte programem “Centrum – etap I – przebudowa tras tramwajowych wraz z uspokojeniem ruchu samochodowego w ulicach: Św. Marcin, Fredry, Mielżyńskiego, 27 Grudnia, pl. Wolności, Towarowa”, który ma być realizowany przy wykorzystaniu środków unijnych.

W związku z tymi pracami od 21 marca autobusy linii nr 51 i 68 w kierunku centrum kursować będą ulicą Powstańców Wielkopolskich, natomiast w kierunku dworca Poznań Główny będą jeździć Al. Niepodległości i ulicą Matyi. Na ul. Powstańców Wielkopolskich utworzony zostanie dodatkowy przystanek, na którym zatrzymywać się będą nie tylko autobusy linii nr 51 i 68, ale także linii nr 71 i 905.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz