POZnań

Koniec rekordowego sezonu miejskiego roweru

CK Zamek stacja rower  Foto: T. Dworek

Zakończył się tegoroczny sezon Poznańskiego Roweru Miejskiego. W przyszłym roku na użytkowników czekają nowości!

Tegoroczny sezon PRM jest absolutnie rekordowy. Do dyspozycji rowerzystów oddano 109 stacji (oraz dodatkowo cztery tzw. sponsorskie). Przez 9 miesięcy poznaniacy jeździli na rowerach ponad 1,65 miliona razy. To średnio 4 wypożyczenia na minutę przez cały czas trwania sezonu! W systemie zarejestrowało się w tym roku niemal 50 tysięcy nowych użytkowników, a ich liczba zbliżyła się do 150 tysięcy.

Średni czas jednego wypożyczenia Poznańskiego Roweru Miejskiego w tym roku to 16 minut i 14 sekund. Oznacza to, że łącznie poznańscy rowerzyści spędzili w jednym sezonie na rowerach ponad 445 000 godzin, czyli przeszło 50 lat!

Kończymy siódmy już sezon Poznańskiego Roweru Miejskiego, który corocznie bije kolejne rekordy. W przyszłym roku, oprócz rozwiązań doskonale już znanych, pojawią się nowości: rowery IV generacji, czyli funkcjonujące w systemie bezstacyjnym. Kilkaset nowych rowerów w Poznaniu powinno przełożyć się na jeszcze większe zainteresowanie tym sposobem poruszania się po mieście – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

W 2019 roku mieszkańcy i turyści nadal będą mieli do dyspozycji 1200 rowerów III generacji w 109 stacjach, a dodatkowo 435 rowerów IV generacji. Wyznaczonych zostanie 97 stref (w tym strefa obejmująca ścisłe centrum), w których będzie można wypożyczyć i oddać rower najnowszego typu.

Najpopularniejsze stacje Poznańskiego Roweru Miejskiego 2018: Półwiejska, Kórnicka, Rondo Rataje, Plac Wiosny Ludów, Małe Garbary

Najpopularniejsze trasy 2018: Os. Sobieskiego do UAM Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, UAM Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa do Os. Sobieskiego, Półwiejska do Plac Wiosny Ludów, Rondo Rataje do Os. Oświecenia, Zielona do Kórnicka

Użyte w artykule zdjęcia: Tomasz Dworek , T. Dworek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz