K U L T U R A

Koncert Sołacki nad Rusałką – Wiesław Prządka Quartet

Koncert Sołacki nad Rusałką - Wiesław Prządka Quartet  Foto: Katarzyna Lonowska

Kolejna niedziela wakacji za nami a z nią kolejny Koncert Sołacki nad Rusałką. W tym roku rolę gospodarza i współorganizatora pełni Restauracja Rusałka, a miejscem koncertów jest Ośrodek Rusałka. Koncerty odbywają się w lipcowe i sierpniowe niedziele.

Wiesław Prządka jest jednym z najwybitniejszych polskich akordeonistów oraz jedynym Polakiem grającym na bandoneonie diatonicznym – instrumencie charakterystycznym dla argentyńskiego tango. Wirtuoz, kompozytor, aranżer i dyrektor artystyczny dużych produkcji muzycznych. Artysta, który wprowadził w naszym kraju akordeon jako instrument solowy do sal koncertowych oraz filharmonii. Jako pierwszy Polak, odważył się grać na nim muzykę całego świata wraz z wszelkimi własnymi innowacjami, które z roku na rok owocują nowymi projektami i aranżacjami. Gra na akordeonie w jego wykonaniu nadała temu instrumentowi nową, dużą wartość muzyczną. W duszy Wiesława Prządki gra przede wszystkim muzyka francuska w różnych stylach i odsłonach oraz namiętne tango. W ramach tych dwóch brzmień tworzy atmosferę swoich koncertów oraz nagrań płytowych.

Wiesław Prządka to artysta sentymentalny i emocjonalny. Wirtuozeria gry na instrumentach to najwyższy poziom, ale głównie przekaz artystyczny czy wręcz duchowy, jakiego można doświadczyć na jego koncertach, wyróżnia go na rynku muzycznym. Spotkanie z nim to przeżycie, emocje oraz duża doza elegancji i dobrego smaku.

Jako wszechstronny artysta koncertuje na estradach Polski i świata w różnych formacjach muzycznych: własnych, gościnnie oraz jako wykonawca solowy.

Skąd wziął się pomysł zorganizowania koncertów plenerowych? Większość rad osiedli organizuje festyny, które mają na celu zintegrowanie mieszkańców, są zewnętrzną wizytówką pracy radnych. Każde osiedle stara się wypracować własny charakter takiej imprezy – jedne kończą się fajerwerkami, inne wspólnym ogniskiem.

My postanowiliśmy, że naszą wizytówką kulturalną będzie cykl koncertów na świeżym powietrzu -mówią radni Osiedla Sołacz.

Organizatorami Koncertów Sołackich są: Rada Osiedla Sołacz oraz Towarzystwo Przyjaciół Sołacza.

Program Koncertów Sołackich nad Rusałką

16.08 Od Niemena do Santany – Piotr Kuźniak
23.08 Swingująca Rusałka – Happy Jazz Band
30.08 ‘O sole mio – Tenorzy Trzej – Karol Bochański, Marek Szymański, Bartłomiej Szczeszek, Marcin Dęga – fortepian, Agnieszka Kozłowska-Dąbek – prowadzenie koncertu

Użyte w artykule zdjęcia: Katarzyna Lonowska

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz