Sport

Kolejorz z nowym trenerem

12. kolejka T-Mobile Ekstraklasy - trener Legii Warszawa - Jan Urban  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Jan Urban został nowym trenerem Lecha zastępując na tym stanowisku Macieja Skorżę. Już dzisiaj pojawi się przy Bułgarskiej i poprowadzi swój pierwszy trening z drużyną.

Od początku zeszłego tygodnia szczegółowo analizowaliśmy stan drużyny i w naszym przekonaniu w tym momencie drużyna najbardziej potrzebuje nowego impulsu. Ten może zagwarantować tylko nowy trener, który zdoła dotrzeć do piłkarzy, odbudować ich morale i zmobilizować do walki o wyjście ze strefy spadkowej – mówi Karol Klimczak, prezes Lecha Poznań – drużyna musi odblokować swój sportowy potencjał, nikt przecież nie wątpi, że mistrzowie Polski cały czas go posiadają.

Decyzję o zmianie trenera podjęto po wnikliwym przeanalizowaniu stanu drużyny i przebiegu przygotowań do kolejnych meczów. Jan Urban, który poprowadzi zespół w najbliższym ligowym meczu przeciwko Ruchowi Chorzów.

Jan Urban. Trener, który nie tylko ma na swoim koncie wiele trofeów, ale jest również znany z tego, że jako były piłkarz i reprezentant Polski, potrafi nawiązywać dobry kontakt z zawodnikami – dodaje Karol Klimczak – liczymy na to, że pod jego wodzą drużyna wyjdzie z kryzysu i rozpocznie marsz w górę tabeli.

Zarząd Klubo podkreśla, że z Maciejem Skorżą rozstaje się w atmosferze wzajemnego szacunku. Podziękowano mu za zaangażowanie i profesjonalizm, które prezentował od pierwszego dnia pobytu na Bułgarskiej.

W historii Lecha Poznań zapisze się przede wszystkim jako ten, który przywrócił Poznaniowi Mistrzostwo Polski i Superpuchar – czytamy w komunikacie.

Jan Urban swoją piłkarską karierę rozpoczynał w Victorii Jaworzno. Później grał w Zagłębiu Sosnowiec, Górniku Zabrze. W 1989 roku wyjechał do Hiszpanii, gdzie został zawodnikiem Osasuny. W wyjazdowym meczu z Realem Madryt wygranym 4:0 zdobył aż trzy gole. W styczniu 1995 roku przeszedł do Realu Valladolid, a w sierpniu do CD Toledo. Związany był także z niemieckim VfB Oldenburg. Karierę piłkarską zakończył po sezonie 1997/98 w Górniku Zabrze.

Gdy skończył grać, rozpoczął trenować. Pierwszymi jego podopiecznymi byli młodzi piłkarze w Osasunie. W 2007 roku został trenerem Legii Warszawa, z którym zdobył Puchar Polski oraz Superpuchar Ekstraklasy. Przed Mistrzostwami Europy 2008 dołączył do sztabu szkoleniowego reprezentacji, gdzie objął funkcję asystenta ówczesnego selekcjonera Leo Beenhakkera. Pracował także dla Polonii Bytom., Zagłębia Lubin, ale z tego ostatniego został zwolniony z powodu słabych wyników drużyny. W ubiegłym roku został szkoleniowcem Osasuny Pampeluna. Miał doprowadzić do powrotu drużyny do Primera División. 28 lutego 2015 został zwolniony ze stanowiska, ze względu na rozczarowujące wyniki drużyny pod jego wodzą.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz