POZnań

Kolejny cudzoziemiec próbował oszukać funkcjonariuszy Straży Granicznej

Granica - straż graniczna  Foto: Straż Graniczna - materiały prasowe

Na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego w Poznaniu-Ławicy funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali obywatela Iranu, który planował na podstawie przerobionego francuskiego dowodu osobistego odlecieć do Wielkiej Brytanii.

W środę 19 czerwca w ramach zapobiegania i przeciwdziałania nielegalnej migracji funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Poznaniu-Ławicy wylegitymowali mężczyznę, który do Polski przyleciał z greckiej wyspy Zakynthos.

Mężczyzna do kontroli okazał funkcjonariuszom autentyczny francuski dowód osobisty. Funkcjonariusz dokonujący kontroli od razu zwrócił uwagę na ingerencję w zabezpieczenia dokumentu i wymianę zdjęcia. Przeprowadzona dokładna analiza wykazała, że faktycznie dokument jest autentyczny, natomiast fałszerz zamieścił w nim zdjęcie osoby, która się nim posłużyła – tłumaczy mjr SG Joanna Konieczniak, Rzecznik Prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej

Cudzoziemiec został zatrzymany. W trakcie przesłuchania przyznał się, że jest obywatelem Iranu, a francuski dokument kupił w Grecji za 3 tysiące euro. Cudzoziemiec dodał, że do Europy przyjechał już w 2006 r. Najpierw mieszkał w Turcji a następnie w Grecji. Od 2015 roku przebywał w Austrii gdzie złożył wniosek o ochronę międzynarodową po pewnym czasie ponownie wrócił do Grecji. Teraz, na podstawie przerobionego dokumentu, postanowił udać się drogą lotniczą do Wielkiej Brytanii. Polska miała być w tej podróży krajem tranzytowym.   

51-letni obywatel Iranu usłyszał zarzut posłużenia się w trakcie legitymowania jako autentycznym przerobionym francuskim dowodem osobistym. Cudzoziemiec przyznał się do zarzucanego mu czynu i dobrowolnie poddał się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata próby.

Sąd Rejonowy w Poznaniu postawił o umieszczeniu cudzoziemca w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Krośnie Odrzańskim, do czasu przekazania go austriackim służbom w ramach procedury Dublin III.

Użyte w artykule zdjęcia: Straż Graniczna - materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz