Aglomeracja

Kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym działania na szkodę funduszy inwestycyjnych

kajdanki  Foto: sxc

Prokuratura Regionalna w Łodzi w toku śledztwa prowadzonego w sprawie grupy przestępczej działającej na szkodę funduszy inwestycyjnych, 30 lipca 2019 roku poleciła funkcjonariuszom poznańskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymać kolejne dwie podejrzane osoby.

Zatrzymani członkowie grupy przestępczej to Marcin W. i Anna R.-S., prezesi spółek biorących udział w oszustwie. Przewiezieni zostaną do Prokuratury Regionalnej w Łodzi, gdzie prokurator ogłosi im zarzuty i przesłucha w charakterze podejrzanych.

W toku śledztwa prokuratura ustaliła, że Marcin W. koordynował nabycie po znacznie zawyżonej cenie nieruchomości w Otwocku przez spółkę celową funduszu inwestycyjnego, której był prezesem. Wskutek tej operacji spółka ta poniosła szkodę w wysokości ponad 5,8 mln złotych.

Z kolei Anna R.-S. została zatrzymana w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa tzw. prania brudnych pieniędzy, które polegało na przelaniu kwoty 6,4 mln złotych, pochodzącej od spółki Marcina W. w związku ze sprzedażą ww. nieruchomości, na konto spółki zarejestrowanej na Cyprze, którą kierował Piotr W. Ten ostatni przebywa obecnie w areszcie. Marcin W. był wieloletnim współpracownikiem Piotra W. i zasiadał w zarządach innych kontrolowanych przez niego podmiotów.

Przeprowadzane czynności są kolejnymi, jakie prokuratorzy wykonują w obszernym i wielowątkowym postępowaniu. Główny wątek śledztwa dotyczy oszustwa dokonanego na szkodę inwestorów prywatnych – około 2000 nabywców certyfikatów funduszy inwestycyjnych zamkniętych – na łączną kwotę około 600 milionów złotych.

Nadto zarzuty stawiane osobom podejrzanym w tej sprawie dotyczą działania na szkodę tychże funduszy inwestycyjnych i ich spółek portfelowych. Podejrzani usłyszeli również zarzuty prania brudnych pieniędzy w kwocie 90 milionów złotych.

Do chwili obecnej w śledztwie zarzuty przedstawiono 27 osobom, spośród których wobec 7 stosowane jest tymczasowe aresztowanie.

Źródło: Centrum Prasowe PAP

Użyte w artykule zdjęcia: sxc

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz